fbpx

Proces powstawania książki

Dawniej proces powstawania książki był żmudny i wymagał ogromnego nakładu pracy. Pisarze najpierw tworzyli rękopisy, a później, w XX wieku, korzystali z maszyn do pisania. Ale niezależnie od postępu każda poprawka w tekście wymagała przepisywania fragmentów na nowo lub wymazywania liter na maszynopisie specjalnym korektorem. W efekcie czynności te znacznie wydłużały pracę nad książką. Mimo to jakoś ten etap pokonywano.

Kiedy tekst był gotowy, przechodził przez ręce redaktorów i korektorów, którzy skrupulatnie analizowali zdanie po zdaniu. Następnie książkę oddawano do drukarni, gdzie drukowano cały nakład. Podsumowując, każdy etap wymagał precyzji i był podatny na błędy, których naprawienie było niezwykle trudne. Sporo książek zawierało erraty.

Rewolucja technologiczna zmieniła wszystko

Rewolucja technologiczna, która nastąpiła pod koniec XX wieku, całkowicie odmieniła proces powstawania książki. Dzięki komputerom i zaawansowanym oprogramowaniom edytorskim autorzy mogli już z łatwością pisać, poprawiać i przeredagowywać tekst publikacji. Dziś poprawki wprowadza się błyskawicznie.

Kolejnym krokiem milowym jest Internet, który oferuje usługi w tzw. chmurze. Umożliwiają one zdalną współpracę, dzięki czemu autor, redaktor i korektor mogą pracować wspólnie nad tym samym tekstem na odległość. Dodatkowo współczesna technologia umożliwiła wydawanie książek w postaci e-booków i audiobooków. W tym przypadku dzieła autorów docierają do czytelników w tempie niewyobrażalnym jeszcze kilkanaście lat temu.

Niezmiennie istotna rola wydawnictwa

Pomimo postępu technologicznego rola dobrego wydawnictwa wciąż pozostaje istotna. Wydawnictwo to instytucja, która nie tylko nadzoruje proces powstawania książki w sensie fizycznym, ale dba także o jakość jej treści. Profesjonalny wydawca ocenia potencjał literacki dzieła, wspiera autora na każdym etapie, od edycji po marketing. Dba również o to, aby publikacja miała odpowiednią oprawę graficzną i dotarła do szerokiego grona odbiorców. To właśnie wydawnictwo w dużej mierze odpowiada za budowanie marki i dbanie o wizerunek autora. Oczywiście idealną sytuacją jest, gdy pisarz przejawia w tym obszarze aktywność i ściśle z wydawnictwem współpracuje.

Proces powstawania książki to… proces harmonijny

Proces powstawania książki wciąż ewoluuje. Współcześnie jest on harmonijnym połączeniem nowoczesnych technologii z wartościami tradycyjnej edycji. Natomiast nie zmieniła się w nim rola wydawnictwa, która niezmiennie pozostaje fundamentalna.

(PK)