fbpx

Jak wydać bajki?

Pisanie bajek to niezwykła umiejętność, a właściwie dar. Nie każdy twórca słowa pisanego potrafi wykreować taki świat, który zafascynuje najmłodszych. Bajkopisarze są niezwykle kreatywni i potrafią w cudowny sposób dzielić się swoją wyobraźnią. Jednakże, kiedy nadejdzie czas, aby podzielić się swoimi historiami z innymi, nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. Jak wydać bajki? To pytanie zadają sobie zwłaszcza początkujący autorzy.

Żeby dzieci doceniły…

Zanim zaczniesz myśleć o wydaniu swoich bajek, upewnij się, że dobrze je napisałeś. Sprawdź, czy historie są spójne i czy dobrze opisałeś postaci. Niezmiernie ważne, aby każda z bajek kończyła się jasnym, czyli czytelnym, morałem. Pamiętaj, że Twoi czytelnicy to dzieci. One nie przepadają za zbyt okrężnymi wywodami, co nie oznacza, że czegoś nie zrozumieją. Bynajmniej! Najmłodsi mają umysły niezwykle chłonne i otwarte na świat.

Przyjmuję jednak, iż etap tworzenia masz za sobą i to, o czym wspomniałem powyżej, wiedziałeś już wcześniej lub… zadziałała intuicja. Natomiast obecnie zastanawiasz się, co dalej. Jak wydać bajki, żeby trafiły do księgarń i żeby dzieci miały możliwość docenienia Twojej twórczości?

Samopublikacja czy wydawnictwo tradycyjne?

Poszukiwanie wydawcy może wymagać wysiłku i czasu, ale może zapewnić większy zasięg i wsparcie marketingowe. Self-publishing, czyli inaczej samopublikowanie, to dziś jedna z popularniejszych metod wydawania własnych publikacji. Daje ona pełną kontrolę nad procesem wydawniczym, ale wymaga również większej samodyscypliny i zaangażowania w promocję. I nie tylko… Trzeba też wykazać się choćby podstawową wiedzą z zakresu edytorstwa, poligrafii czy dystrybucji. No i z tą pełną kontrolą trochę przesadziłem, albowiem nadzór będzie skuteczny, jeśli faktycznie panujesz nad każdym etapem procesu wydawniczego. I teraz zadaj sobie pytanie, czy jesteś specjalistą od wszystkiego, czy też wolisz skupić się na pisaniu. Domyślam się, jaka jest Twoja odpowiedź.

Natomiast wydawnictwo tradycyjne zdejmie z Ciebie wszelkie obowiązki dotyczące procesu wydawniczego. Mam na myśli w szczególności: redakcję, korekty (nie licząc korekt autorskich), druk, dystrybucję, promocję i rozliczenie sprzedaży.

Jak wydać bajki albo na początek… jedną bajkę?

Autorów bajek zapraszam do zapoznania się z bogatą ofertą Wydawnictwa Borgis. Wespół z bajkopisarzami wydaliśmy już wiele publikacji dla dzieci. Od kolorowych książeczek po antologię, w której autorzy mogą opublikować choćby jedną bajkę. Od czegoś przecież trzeba zacząć! Liczne przykłady książek dla najmłodszych można znaleźć w Księgarni Borgis w zakładce „literatura dziecięca”. Te same dzieła dystrybuują także inne księgarnie. Dosłownie na dniach ukazał się tom 2 antologii Księga bajek najnowszych! Korzystając z okazji, miło mi poinformować, że już w maju planujemy nabór do tomu 3 tego unikalnego zbioru!

(PK)