fbpx

Wyjątkowa książka o samotności i utraconych marzeniach

Książka Krzyki (bez)nadziei Aleksandry Kruk to studium samotności i niespełnionych pragnień, zmieniających się z biegiem lat w ciche krzyki rozpaczy. To również poruszająca opowieść o utraconych marzeniach. Innymi słowy to naprawdę wyjątkowa książka.

Temat trudny, lecz ważny

Krzyki (bez)nadziei opowiadają historię młodej kobiety, która wchodząc w dorosłość, próbuje zrozumieć  swoje życiowe motywacje i pragnienia. Często powraca i analizuje bolesne zdarzenia z dzieciństwa i nastoletnich lat.

wyjątkowa książkaGłówna bohaterka, Kamila, dorastała w rodzinie pełnej trudności i niespełnionych oczekiwań. Już od najmłodszych lat musiała zmierzyć się z problemami, które dla dziecka są wyjątkowo ciężkim brzemieniem. W jej domu alkoholizm ojca kładł się cieniem na codzienność. Następnie jego przedwczesna śmierć pozostawiła w sercu dziewczynki pustkę, której nikt nie potrafił wypełnić. Matka, nieprzygotowana emocjonalnie do roli rodzica, nie była dla Kamili wsparciem, którego tak bardzo potrzebowała. W rezultacie dziewczynka trafiła do rodziny zastępczej, gdzie musiała odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości.

Aleksandra Kruk sięga po nieszablonową formę literacką, dzięki której opowieść nabiera jeszcze głębszego wymiaru. Powieść łączy w sobie elementy dziennika intymnego, poezji oraz listów jako środka narracji. To wszystko sprawia, że lektura staje się niezwykle angażująca i wielowymiarowa. Autorka operuje pięknym, lirycznym językiem, który hipnotyzuje swoją poetyckością, przez co potęguje emocje płynące ze stron książki. Każde zdanie przesycone jest smutkiem, tęsknotą za miłością i troską, której Kamila nigdy w pełni nie zaznała. Z książki dowiadujemy się o zawiedzionych nadziejach, utraconych szansach na bliskość i akceptację. Cała historia jest też opowieścią o cichej walce o siebie i własne miejsce w świecie.

Wyjątkowa książka dla każdego rodzica

Ta wyjątkowa książka powinna trafić w ręce każdego rodzica. Jej lektura uświadamia bowiem, jak ważną rolę odgrywa w życiu dziecka wsparcie ze strony najbliższych. Polecam ją także uwadze młodzieży odczuwającej samotność i nie znajdującej zrozumienia w tym niełatwym dziś do egzystencji świecie. Być może ktoś odnajdzie w niej cząstkę własnej historii i poczuje, że nie musi sama zmagać się ze swoimi przeżyciami..

Powieść dostępna jest już w większości księgarń, m.in. w Empiku i Bonito, a także, co oczywiste, w księgarni Wydawnictwa Borgis.  

Pisząc o książce, nie sposób nie poświęcić kilku słów jej Autorce. Aleksandra Kruk od wielu lat pasjonuje się literaturą i pisaniem, ale to właśnie Krzyki (bez)nadziei stały się jej debiutancką powieścią. W swoich tekstach pisarka stawia na emocje, autentyczność i głębokie psychologiczne portrety bohaterów.

(PK)