Dystrybucja książek i czasopism to kluczowy proces cyklu wydawniczego, który obejmuje transport, sprzedaż i dostarczanie książek do czytelników. To złożony system, który wymaga współpracy między wydawcami, dystrybutorami i detalistami (głównie księgarzami). Wspólnie tworzą oni kanały dystrybucji, po których książki docierają do jak największej liczby czytelników.
Dystrybucja książek i czasopism rozpoczyna się od wydawcy, który ją planuje, wskazując potencjalnego odbiorcę. Dopiero wtedy idą one w świat i trafiają do dystrybutorów lub bezpośrednio do sprzedaży detalicznej.
Kim są dystrybutorzy książek i czasopism?
Dystrybutorzy są pośrednikami między wydawcami a detalistami. Tymi ostatnimi mogą być m.in.: księgarnie stacjonarne, sklepy internetowe, supermarkety czy nawet kioski. Detaliści odgrywają kluczową rolę w dystrybucji, ponieważ są bezpośrednim punktem kontaktu z klientem. Dzięki nim czytelnicy mają dostęp do szerokiego asortymentu publikacji w sposób wygodny i zgodny z ich preferencjami. Przykładowo nie każdy lubi kupować książkę przez Internet. Wielu czytelników najpierw musi ją wziąć do rąk.
Natomiast dystrybutorzy hurtowi to dziś już bardzo nowoczesne przedsiębiorstwa. Odpowiadają one za magazynowanie, transport i zarządzanie zamówieniami książek czy czasopism. Krótko mówiąc, pełna logistyka i w pełni dziś skomputeryzowana. Dystrybutorzy ci pomagają dotrzeć publikacjom do różnych punktów sprzedaży, w tym właśnie do wspomnianych detalistów.
Warto też kilka słów poświęcić dystrybucji, która odbywa się wyłącznie przy udziale jednego podmiotu, jakim jest sam wydawca. Tutaj kanał dystrybucji biegnie bezpośrednio od wydawnictwa do końcowego odbiorcy w oparciu o dwie formy sprzedażowe. Po pierwsze bardzo dużo wydawnictw prowadzi dziś własną księgarnię, za pośrednictwem której oferuje swoje publikacje. Tak jest choćby w przypadku naszego Wydawnictwa Borgis. Po drugie wydawnictwa także dystrybuują własne publikacje w oparciu o prenumeratę. Dotyczy to głównie czasopism periodycznych. I tu również za przykład może posłużyć Wydawnictwo Borgis, które własne kwartalniki i półroczniki medyczne rozsyła bezpośrednio do prenumeratorów. Zwykle są to lekarze lub instytucje, generalnie podmioty związane ze służbą zdrowia.
Dystrybucja cyfrowa
Należy zauważyć, że istnieje także dystrybucja cyfrowa, która obecnie bardzo szybko się rozwija. Książki i czasopisma w postaci e-booków oraz audiobooków stają się coraz popularniejsze. Dystrybucja cyfrowa umożliwia czytelnikom łatwy dostęp do publikacji bez konieczności wizytowania księgarń stacjonarnych.
Na koniec chciałbym też zwrócić Waszą uwagę na coraz bardziej rozbudowaną sieć bibliotek cyfrowych. Dzięki nim czytelnik ma możliwość wypożyczenia publikacji cyfrowych, w tym e-booków, czasopism elektronicznych, jak również zdygitalizowanych publikacji papierowych. Mam tu na myśli oczywiście książki i czasopisma, ale też mapy, a nawet całe atlasy i albumy.
Rzecz jasna w sieci dystrybucji znajdują się też biblioteki stacjonarne. Korzystają z nich przede wszystkim czytelnicy preferujący fizyczny kontakt z literaturą.
Dystrybucja książek i czasopism to proces kompleksowy
Dystrybucja książek i czasopism jest zatem procesem kompleksowym, który wymaga współpracy wielu zaangażowanych podmiotów. Musi ona przebiegać sprawnie i wszystko powinno działać jak w szwajcarskim zegarku. Tylko wówczas można osiągnąć wspólny cel, jakim jest dotarcie z konkretnymi wydawnictwami do konkretnych czytelników.
(PK)