fbpx

Różnorodność kulturowa – dobro i zło nie istnieje

okładka książki Błękit autorstwa Vincenta Vina

Niedawno rozpoczęła się przedsprzedaż powieści Vincenta Vina pt. Błękit, która trwać będzie jeszcze tylko do 14 czerwca 2023 roku!!! Dlatego dziś postanowiłem napisać kilka słów o tej interesującej powieści. Jest to pozycja wydawnicza dla tych Czytelników, którzy lubią lekturę z przesłaniem, lecz jednocześnie bez jednoznacznych rozwiązań. Bowiem tam, gdzie tematem jest zwalczanie stereotypów i różnorodność kulturowa jako wartość sama w sobie, nie może być o nich mowy.

Powieściopisarz przybywa na wyspy

Amerykański powieściopisarz Ethan Clain postanawia opuścić rodzinny kraj, aby osiedlić się na wyspach Vanuatu. A mianowicie, z nieznanych powodów rezygnuje z wygodnego życia, jakie wiódł w Stanach Zjednoczonych. Nasz bohater postanawia zająć się kształceniem zamieszkującej egzotyczny archipelag młodzieży. Jak przyjmą go mieszkańcy wysp? Czy zasymiluje się z tubylczą ludnością, którym obca jest zachodnia cywilizacja? Czy odnajdzie spokój, którego tak bardzo brakowało mu w ojczyźnie?

Różnorodność kulturowa – zwalczanie stereotypów

Błękit Vincenta Vina jest jedną z niewielu postkolonialnych powieści autorstwa polskiego pisarza, która dotyka problematyki zetknięcia się obszarów kulturowych i społeczności będących na różnym poziomie rozwoju. W książce Vincenta Vina stykamy się z różnymi typami postaw wobec lokalnych tradycji i postępu cywilizacyjnego. W swojej powieści Autor zwalcza stereotypy, pokazując, że nie ma jednoznacznych wyborów, jeśli chodzi o wartościowanie poglądów i zachowań. 

Różnorodność kulturowa wartością samą w sobie

Błękit to opowieść o tym, że jednoznaczny podział na dobro i zło nie istnieje i że każda z kultur ma swoje niepowtarzalne wartości. Nikt z nas nie wybiera swojego miejsca narodzin, ale też powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że niezależnie od poziomu rozwoju społeczności, której częścią jesteśmy, nie jest ona ani lepsza, ani gorsza od innych. Wartością samą w sobie jest właśnie różnorodność kulturowa. I chyba takie jest przesłanie powieści Vincenta Vina.

Kariera w toku…

Błękit to kolejna już powieść Vincenta Vina, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Borgis. W 2021 roku Autor wydał z nami książkę pt. Studnia Johna, którą Czytelnicy bardzo dobrze przyjęli. Tak więc kariera w toku!

(PK)