Dziś postanowiłem napisać o postaciach, w jakich może występować współcześnie wydana książka. Temat niby prosty, lecz zawsze warto wiedzieć więcej o zaletach i wadach tych czy innych form publikacji. Zgodnie z dzisiejszą wiedzą możemy wyróżnić 3 postaci książki: drukowaną, e-book i audiobook.
Książka drukowana – zalety i wady
Książka drukowana to najstarsza z dostępnych postaci publikacji. Wydawana jest na papierze przy zastosowaniu druku offsetowego lub, coraz powszechniej, druku cyfrowego. Książki, które ukazują się w postaci papierowej, niewątpliwie są bardzo atrakcyjne, ponieważ posiadają konkretny kształt i formę. Możemy się delektować ich dotykiem i licznymi walorami estetycznymi. Znaczenia nabiera też fakt jej oprawy. Na przykład dzieło w oprawie twardej zyskuje prestiż i zawsze wydaje się, że przetrwa lata. Może się wówczas wydawać, że jej autor zasługuje na miano klasyka literatury. Taką książkę chętnie postawimy na półce, by często na nią spoglądać. Tym samym dzieło wciąż o sobie przypomina.
Wadami książki drukowanej są natomiast waga i rozmiar, przez co wymaga swojego miejsca w naszym domu. Ponadto, wybierając się na urlop, podczas pakowania walizki częściej znaczenie ma wielkość książki niż nazwisko autora. 🙂
E-book – zalety i wady tej postaci książki
Co to jest e-book? Pytanie niby proste, ale odpowiedź warto rozwinąć, żeby przybliżyć zalety i wady takiej postaci książki. Tak więc e-book to bardzo wygodna, elektroniczna forma publikacji. Można go odczytywać na różnych urządzeniach, takich jak: czytniki, tablety, smartfony i komputery. E-booki zapisuje się w formacie cyfrowym, zawierają tekst, grafiki, tabele, a czasami dźwięk lub filmik. Książki w tej postaci są łatwo przenośne. Dzięki tej technologii można mieć dostęp do wielu utworów w jednym urządzeniu, co cenią sobie zwłaszcza osoby podróżujące. E-booki są też zazwyczaj tańsze niż książki papierowe.
Inną ważną zaletą e-booków jest możliwość dostosowania czcionki, jasności ekranu oraz przeszukiwania tekstu. Niektóre czytniki e-booków oferują także funkcje, takie jak zaznaczanie tekstu czy robienie notatek. Ponadto e-booki nie podlegają recyklingowi, no chyba że same czytniki lub komputery. 🙂
Natomiast do wad e-booków zaliczyłbym konieczność posiadania urządzenia odtwarzającego. Nie wszyscy mogą z dobrodziejstwa współczesnych technologii swobodnie korzystać. Mam tu na myśli choćby osoby starsze. Ponadto książka w postaci e-booka szybko odchodzi w zapomnienie, ponieważ zaraz po przeczytaniu znika nam z oczu. Nie stoi na półce, nie kurzy się, więc o sobie nie przypomina. Poza tym, podobnie jak w przypadku zdjęć elektronicznych, e-book przez kilka lat przechowujemy na dysku, by potem… kupić nowy komputer.
Autor też nam autografu nie złoży. 🙂
Audiobook – zalety i wady tej postaci książki
Co to jest audiobook? I tu warto powiedzieć coś więcej niż tylko to, że jest on dźwiękową postacią książki. Audiobook można odtwarzać na różnych urządzeniach: takich jak smartfony, tablety, odtwarzacze MP3 i komputery. Audiobooki występują jako pliki dźwiękowe, które można odsłuchać, zamiast czytać tradycyjną książkę.
Nagrania audiobooków to zadanie profesjonalnych lektorów. Często wzbogaca się je o efekty dźwiękowe i muzykę, aby słuchacz mógł lepiej wczuć się w nastrój książki.
Z perspektywy użytkownika audiobooki mają wiele zalet. Pozwalają na dostęp do treści w dowolnym czasie i miejscu. Czyni je to idealnym rozwiązaniem dla osób preferujących słuchanie zamiast czytania. Takiej książki możemy słuchać na przykład w samochodzie, samolocie czy metrze, a nawet… jadąc na rowerze. 🙂
Z innych istotnych zalet audiobooków podkreśliłbym ogromne ułatwienie, jakim ta postać książki jest dla osób słabowidzących i niewidomych.
Z wad wymieniłbym wysoki koszt wykonania audiobooka, co dla wydawców często stanowi barierę nie do przeskoczenia. Tym samym bywa, że wartościowe książki nie pojawiają się w takiej postaci na rynku księgarskim.
Różne postaci książki to temat rzeka
Zalety i wady tej czy innej postaci książki to temat rzeka. Myślę, że nie należy starać się kogokolwiek przekonywać, co lepsze: książka drukowana, e-book czy audiobook. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i upodobań Czytelnika. Wydawcy też mają się nad czym zastanawiać. Z pewnością chcieliby zaspokoić potrzeby wszystkich i wydać książkę w trzech postaciach. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ wydawca jest przedsiębiorcą i każda książka to dla niego przedsięwzięcie, które wymaga finansowania.
(PK)