fbpx

Pierwsza książka – czy wiek Autora ma znaczenie?

Masz duszę twórcy i zastanawiasz się, czy już nadszedł czas, by przelać swoje pomysły na papier? Czy nastolatek może napisać książkę? Czy emeryt może zadebiutować na rynku literackim? Jak wiek autora wpływa na poziom książki? Czy młodość gwarantuje świeże spojrzenie, a dojrzałość korzyści wypływające z życiowych doświadczeń? Kiedy powinna powstać Twoja pierwsza książka?

Jakże dużo pytań, nieprawdaż…?! No właśnie, w mojej praktyce wydawniczej spotykałem się z nimi wielokrotnie. Dziś spróbuję pokrótce na nie odpowiedzieć.

Unikalny dar twórcy

Istnieje przekonanie, że młodzi autorzy mają unikalny dar w przekazywaniu emocji i spostrzeżeń, który zanika wraz z wiekiem. Ich świeże spojrzenie na życie i młodzieńcza wyobraźnia mogą zaowocować dziełami niezwykle oryginalnymi i odważnymi. Przykładem jest Donny Tartt i jej bestsellerowa powieść „Tajemna historia”. Ta znana amerykańska pisarka, późniejsza laureatka Nagrody Pulitzera, napisała ją, będąc jeszcze studentką.

Z drugiej strony dojrzałość życiowa może przynieść głębsze zrozumienie ludzkiej natury i psychologii. Bez wątpienia to również jest unikalnym darem. Starsi Autorzy mają możliwość czerpania z doświadczenia osobistego, zawodowego i w ogóle wiedzy życiowej. A to z kolei przekłada się na głębokie wartości ukryte w dziele. Takim przykładem jest inna pisarka amerykańska Laura Ingalls Wilder, która w wieku 65 lat zadebiutowała serią książek wspomnieniowych pt. „Domek na prerii”.

Pierwsza książka? W każdym wieku warto pisać!

Podsumowując, wiek twórcy nie ma decydującego znaczenia dla sukcesu literackiego, albowiem Autorem dobrej książki może być po prostu… dobry pisarz. Ponadto należy pamiętać, że proces tworzenia literatury jest wyjątkowo indywidualny i zależy od wielu czynników. Zatem niektórzy autorzy potrzebują więcej czasu, aby dojrzeć do pisania. Natomiast dla innych twórczość literacka może być sposobem wyrażania siebie już od najmłodszych lat. W obu tych przypadkach mogą powstać wartościowe utwory, po które chętnie sięgną Czytelnicy. I to jest jeden z powodów, aby nie odkładać na nieokreśloną przyszłość własnego debiutu literackiego. Jednak najważniejsze jest to, aby pierwsza książka była dla samego Autora początkiem wspaniałej podróży do niezwykłych światów twórczej wyobraźni.

(PK)