fbpx

Początek powieści

Początek powieści i jej zakończenie to dwa krytyczne momenty w życiu każdej tego typu publikacji. To one w dużej mierze decydują o ogólnej ocenie dzieła. Najpierw Czytelnik nabiera lub nie nabiera chęci do kontynuowania lektury książki, a potem pozostaje lub nie pozostaje pod jej wrażeniem.

Każda dobra książka ma swój unikalny charakter i nie zawsze udaje się zdefiniować pojęcia udanego początku i udanego zakończenia. Wynika to przede wszystkim z koncepcji samego Autora. Tym bardziej że każdy twórca postrzega świat po swojemu. Niemniej jednak istnieją pewne uniwersalne wskazówki, które mogą być przydatne zarówno w napisaniu zachęcającego początku, jak i satysfakcjonującego Czytelnika zakończenia. Ale po kolei… Tymczasem zajmę się początkiem powieści, zaś zakończeniu poświęcę następne opracowanie.

Początek powieści to wrota do unikalnego świata

Początek powieści to wrota do unikalnego świata, który wykreował Autor. To moment, w którym zapoznaje on Czytelnika z kluczowymi elementami fabuły. Jeśli któryś z nich pominie lub niewłaściwie opisze, to może się okazać, że Czytelnik całkiem się pogubi. A przecież ważne jest, aby nie tylko sam Autor wiedział, o co chodzi w jego książce. Uwzględnienie tych elementów to absolutne minimum. Natomiast celem podstawowym jest stworzenie takiej zapowiedzi wydarzeń, która do lektury powieści wciągnie Czytelnika po uszy. Oto, jakie elementy początku powieści mam na myśli:

Zaskakujący wstęp

Pierwsze zdanie lub kilka zdań powinny zainteresować Czytelnika i zaintrygować go na tyle, żeby chciał dowiedzieć się, co będzie dalej. Może to być zagadka, nieoczekiwane wydarzenie lub nietypowa sytuacja.

Przedstawienie postaci i świata

Czytelnik powinien poznać głównych bohaterów i ich świat. Innymi słowy dobry początek powieści przybliża główne postaci i buduje środowisko, w którym będą funkcjonować.

Napięcie i konflikt

Nawet jeśli akcja powieści wolno się rozwija, to powinno być coś, co wywoła napięcie lub konflikt. Dzięki temu uda się jakoś rozkręcić fabułę. Inaczej Czytelnik może dość szybko zrezygnować z dalszego czytania.

Styl pisarski

Początek powieści to również moment, w którym Autor prezentuje swój styl pisarski. To nie tylko kreowanie wydarzeń, ale także zapoznanie Czytelnika ze sposobem, w jaki je opisuje. To niezwykle ważne, aby Autor przekonał i przyzwyczaił Czytelnika do swojego indywidualnego stylu.

Początek powieści to temat rzeka

W podsumowaniu warto zaznaczyć, że początek powieści to jednak temat bardzo obszerny. To temat rzeka, którego szczegółowe omówienie wychodzi poza ramy tego niedługiego opracowania. Niemniej uważam, że niniejszy tekst daje podstawy do samodzielnego zbadania zagadnienia.

Początek odgrywa szczególną rolę nie tylko w powieści, ale również w dziełach z wielu innych gatunków literackich. Jest to więc zagadnienie, którym warto się szerzej zainteresować, zaś dużo zależy od tego, który z gatunków jako twórcy preferujemy.

(PK)