fbpx

Oprawa miękka czy twarda – co wybrać?

Oprawa książki odgrywa kluczową rolę nie tylko w estetyce i trwałości publikacji, ale także w zapewnieniu Czytelnikom komfortu podczas czytania. Istnieją różne rodzaje oprawy publikacji. Najpopularniejsze z nich to oprawa miękka i twarda, przy czym każda ma swoje unikalne cechy i zalety. I właśnie o tym dziś Wam opowiem.

Oprawa miękka

Oprawa miękka jest jedną z najbardziej powszechnych i ekonomicznych rodzajów obsadzenia wydrukowanych stron publikacji. W tym przypadku okładkę wykonuje się z kartonu pokrytego najczęściej folią lub lakierem. Gwoli wyjaśnienia karton to gruby, sztywny jedno- lub wielowarstwowy wyrób papierniczy o gramaturze od 160 g/m² do 315 g/m². Niższa gramatura tegoż surowca to papier, a wyższa to już tektura. Określenie „oprawa miękka” oznacza w praktyce, iż okładka w dotyku wydaje się miękka. Przy niewielkiej ilości kartek do połączenia ich z okładką wykorzystuje się zszywki i sposób ten nazywamy zeszytowym. Z kolei przy większej objętości dzieła okładkę z kartkami łączy się klejem. Niewątpliwą zaletą oprawy miękkiej jest jej niższy koszt wykonania niż w przypadku oprawy twardej. Jest to szczególnie odczuwalne przy niedużych nakładach. Poza tym taka książka jest lżejsza i łatwiejsza w transporcie.

Oprawa twarda

Oprawa twarda, czyli po prostu książka z twardą okładką, jest od oprawy miękkiej trwalsza i bardziej elegancka. Do jej wykonania stosuje się tekturę i częstokroć w celu zabezpieczenia dodatkowo nakłada się na nią obwolutę. Dziś okładki powstałe w tej technologii coraz rzadziej pokrywa się bukramem czy skórą. Może tylko w przypadku edycji okolicznościowych i, jak mniemam, wysokiej rangi. A poza tym koszt wydania takiego luksusowego dzieła przekracza możliwości większości współczesnych wydawnictw.

Należy też podkreślić, iż w przypadku oprawy twardej łączenie okładki z blokiem książki odbywa się zwykle przy pomocy specjalnych nici. Szczegóły tej technologii to temat rozległy, zasługujący na odrębne opracowanie.

Niewątpliwymi zaletami oprawy twardej są: wytrzymałość okładki, odporność na uszkodzenia, a co za tym idzie, trwałość całej publikacji. Istotną zaletą tej technologii jest to, że dzieło jest niezwykle estetyczne i wygląda solidnie, co podnosi jego prestiż.

A na koniec dwa przykłady

W naszej Księgarni Borgis znajdziecie przykłady książek wydanych zarówno w oprawie miękkiej, jak i twardej. Choćby Nowe wzory ojcostwa w Polsce autorstwa Marty Magdaleny Biercy – to publikacja wydana w oprawie miękkiej. Natomiast Atlas technik operacyjnych w proktologii to dzieło Małgorzaty Kołodziejczak i Przemysława Ciesielskiego, które ukazało się w oprawie twardej.

Oczywiście wybór oprawy należy do Autora i wydawcy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od rodzaju oprawy zawsze największą wartością publikacji jest jej treść.

(PK)