fbpx

Opowiadanie fantastyczne – sztuka pisania

Opowiadania fantastyczne stanowią magiczne wejście do światów pełnych nieograniczonych możliwości. Tworzenie tego typu opowieści to sztuka, która wymaga nie tylko wyobraźni. Potrzebna jest również nadzwyczajna umiejętność konstrukcji niewyobrażalnych zdarzeń i odpowiedniej charakteryzacji postaci. Tak więc wcale niełatwo jest stworzyć opowiadanie fantastyczne, które przeniesie Czytelnika do krainy czarów, potworów i przygód. Poniżej przestawiam kilka sugestii, jak się za to zabrać. Mam nadzieję, że okażą się pomocne. 🙂

Pomysł na opowiadanie fantastyczne

Podstawa każdego opowiadania fantastycznego to unikalny pomysł. Zastanów się, co Cię fascynuje – czy to magia, podróże w czasie, czy może mityczne stworzenia? Wybierz temat, który uznasz, że mógłby Ciebie porwać. Jeśli go znajdziesz, to masz duże szanse, że Twoje opowiadanie fantastyczne porwie też innych. 

Odmienny świat i bohaterowie

Historie z tego gatunku literackiego często osadza się  są w nierealnym świecie. Wyobraź sobie, jak mógłby on wyglądać i przedstaw go, dając upust wyobraźni. Starannie opisane tło zapewni Czytelnikom fascynujące doznania i wciągnie ich w opowieść.

Na pewno wiesz, że postaci są duszą takich historii. Niemniej podpowiem Ci, że dobrym posunięciem jest stworzenie głównego bohatera, z którym Czytelnik mógłby się utożsamić. Postaci drugoplanowe także są niezwykle istotne i powinny być wyraziste. Mam tu na myśli zarówno ich wygląd, jak i cechy charakteru.

Konflikty i napięcia mile widziane

W każdej takiej opowieści istotny jest konflikt. Może to być walka dobra ze złem, wewnętrzna rozterka bohatera czy też rywalizacja między różnymi grupami. Napięcie prowadzi Czytelnika ku odpowiedzi na pytania, które stawiasz przed bohaterami na początku lub w trakcie opowieści.

Jak napisać opowiadanie fantastyczne… ciekawie?

Opowiadania fantastyczne ożywają, gdy Czytelnicy mogą zanurzyć się w pięknie opisanym świecie. Stosuj bogate i zmysłowe opisy, które pozwolą poczuć atmosferę, a nawet smak i zapachy Twojego świata. Jak najczęściej stosuj elementy zaskoczenia. Niespodziewane zwroty akcji, nietypowe rozwiązania i ukryte tajemnice to kwintesencja fantastyki. Opowiadanie fantastyczne powinno mieć satysfakcjonujące zakończenie, ale niekoniecznie zawsze szczęśliwe. Może być pełne refleksji, z elementem zaskoczenia, względnie z nadzieją na kontynuację.

Opowiadanie fantastyczne wydaj z nami!

Pisanie opowiadania fantastycznego, zresztą jak każdego innego, to proces. Po ukończeniu pierwszej wersji wróć do tekstu, zwracając uwagę na spójność, stylistykę i ewentualne błędy.  Postaraj się tak przygotować tekst, aby nadawał się do zaprezentowania go potencjalnemu wydawcy. Przygotuj propozycję wydawniczą i prześlij ją do dobrego wydawnictwa, które pomoże Ci w wydaniu Twojego dzieła. A najlepiej wydaj z nami! Trwa bowiem nabór do pierwszej edycji projektu Fantastyka bez granic, do udziału w którym Wydawnictwo Borgis zaprasza autorów opowiadań fantastycznych!

(PK)