fbpx

Najnowsza książka Krzysztofa Jana Reja już w sprzedaży!

Całkiem niedawno na półki księgarskie trafiła najnowsza książka Krzysztofa Jana Reja. Nosi ona tytuł Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w latach 1939-1949. Publikacja dopełnia wydaną w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Borgis książkę tegoż Autora pt. Ewangelickie duszpasterstwo wojskowe II Rzeczypospolitej 1919-1939.

Jakie tematy porusza Autor?

Autor opisuje losy duszpasterstwa ewangelickiego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej i niedługo po jej zakończeniu. Sięga również przedwojennych dziejów kościołów ewangelickich w Polsce, a także analizuje sytuację, w jakiej znalazły się w momencie jej wybuchu. Autor porusza m.in. kwestię dotyczącą działalności duszpasterstwa ewangelickiego wśród polskich jeńców wojennych. Ponadto w sposób niezwykle ciekawy daje charakterystykę organizacji duszpasterstwa Polskich Sił Zbrojnych wyznania ewangelickiego (Chaplain to the Polish Forces). Pokazuje też, jak wówczas funkcjonowało Zrzeszenie Ewangelików Polaków w Wielkiej Brytanii (The Association of Polish Protestants in Great Britain). W swojej publikacji Krzysztof Jan Rej przybliża Czytelnikowi również sylwetki ewangelickich kapelanów pełniących służbę kapłańską w wojsku. Nawiasem mówiąc, moim zdaniem jest to jeden z ciekawszych fragmentów dzieła.

Najnowsza książka Krzysztofa Jana Reja skarbnicą wiedzy

W swojej interesującej i pełnej wiedzy książce Krzysztof Jan Rej dzieli się z Czytelnikiem wieloma osobistymi refleksjami. Dotyczą one m.in. trudnych decyzji, przed podjęciem których stawali w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu uchodźcy z Polski. Tym samym najnowsza książka Krzysztofa Jana Reja to nie tylko prawdziwa skarbnica wiedzy o ewangelickim duszpasterstwie w zadanym okresie historycznym. To również zbiór faktów poddanych rzetelnej i nieschematycznej analizie.

Najnowsza książka Krzysztofa Jana Reja Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w latach 1939-1949 to z pewnością wartościowa literatura. W mojej opinii spełni ona oczekiwania Czytelnika. Myślę, że powinna zainteresować nie tylko miłośników podjętej przez Autora tematyki, lecz także wszystkich miłośników historii.

Podsumowując, tę książkę warto mieć w swojej biblioteczce. Publikacja Jana Krzysztofa Reja dostępna jest w większości księgarń, m.in. w Empiku, Bonito i Księgarni Borgis.

(PK)