Wielu Autorów, którzy specjalizują się w pisaniu opowiadań, zastanawiają się, gdzie mogliby wydać swoje prace. Wybór odpowiedniego sposobu publikacji ma ogromne znaczenie. W dzisiejszych czasach twórcy próbują pójść najprostszą drogą, zajmując się samopublikowaniem (ang.: self-publishing). Choć taka niezależność kusi, w praktyce nie spełnia oczekiwań Autorów, którzy oczekują jakości i profesjonalizmu. Efektem działania w pojedynkę niestety często jest publikacja, której jakość wydania pozostawia wiele do życzenia. Uważam, że dylemat, w jaki sposób i gdzie wydać opowiadanie, jest ważny do rozstrzygnięcia zarówno dla Autora, jak i Czytelników. Spróbuję wyjaśnić dlaczego.
Niezależność czy… profesjonalizm?
Powyżej wspomniałem o samopublikowaniu. Otóż wiąże się ono z pełną odpowiedzialnością za każdy etap produkcji wydawniczej. Mam na myśli redakcję, korektę, skład, projekt okładki, promocję i najczęściej dystrybucję. Tymczasem większość Autorów nie dysponuje doświadczeniem ani narzędziami, które pozwoliłyby zadbać o wysoki poziom edytorski. W efekcie nasz zbiór opowiadań, bo chyba nie jeden utwór, będzie zawierał błędy i trafi do bardzo wąskiego grona odbiorców. O atrakcyjności szaty graficznej nie wspomnę… Podsumowując, self-publishing nie zapewni jakości, której oczekują zarówno Autorzy, jak i Czytelnicy. Wniosek: bez profesjonalnego wsparcia nie ma co oczekiwać dobrych efektów.
Uważam, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się współpraca z wydawnictwem tradycyjnym. Doświadczony zespół redakcyjny pomoże autorowi w dopracowaniu tekstu, w atrakcyjnym wydaniu książki, a potem w jej wypromowaniu. Oznacza to, że autor może skupić się na pisaniu, podczas gdy pracownicy wydawnictwa… działają.
Gdzie wydać opowiadanie, by trafiło do Czytelników?
Jeśli nadal zastanawiasz się, gdzie wydać opowiadanie, poznaj inicjatywy wydawnicze Wydawnictwa Borgis, a jest ich niemało. Wszystkie cieszą się sporym zainteresowaniem. Na przykład od kilku lat Borgis realizuje projekt literacki pod nazwą Opowieści naszych dni. Jest to unikalna antologia opowiadań, w której swoje prace publikują zarówno twórcy debiutujący, jak i ci z bogatszym dorobkiem. Nawiasem mówiąc, tytuł zbioru doskonale definiuje jej tematykę. Dzięki tej antologii opowiadań Autorzy krótkich form literackich mogą budować swoją pozycję na rynku wydawniczym. Warto również zainteresować się innymi projektami Wydawnictwa Borgis. Są to m.in.: Poezja naszych dni, Księga bajek najnowszych, Fantastyka bez granic czy Erotyka bez kagańca. Wszystkie powyższe antologie trafiają do większości księgarń w całej Polsce.
Wybierając Wydawnictwo Borgis, stawiasz na jakość, rzetelność i prawdziwe wsparcie. To doskonałe miejsce, by zacząć – lub kontynuować – swoją karierę literacką.
(PK)