fbpx

Techniki pisarskie – przyjazne narzędzia literackie

techniki pisarskie

Każdy, kto marzy o napisaniu dobrej powieści, powinien wiedzieć, co to są techniki pisarskie i jak z nich korzystać. Bez tego ani rusz… Same świetne pomysły nie wystarczą. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak je opowiedzieć, żeby Czytelnik nie mógł się od lektury książki oderwać. Czym są i jak z nich korzystać? Techniki pisarskie to określone sposoby … Czytaj dalej…

Geneza gatunku literackiego

geneza gatunku literackiego

Geneza gatunku literackiego to temat rzeka, albowiem jest świadectwem niezwykłej kreatywności człowieka na każdym etapie rozwoju cywilizacji. Jednakże pomimo obszerności zagadnienia spróbuję go pokrótce przybliżyć. Definicja ogólna i etapy rozwoju Gatunek literacki to sposób porządkowania dzieł według ich formy, treści i celu. Już w starożytności ludzie zauważali różnice między opowieściami, pieśniami czy dramatami. W Grecji … Czytaj dalej…

Struktura narracji – niezbędna konstrukcja każdej powieści

struktura narracji

Struktura narracji to sposób, w jaki Autor buduje opowieść – od pierwszego zdania aż po ostatni akapit. To konstrukcja każdej historii, która nadaje jej rytm, porządek i sens. Dzięki niej Czytelnik nie gubi się w wydarzeniach i łatwej angażuje się emocjonalnie. Dobrze zaplanowana narracja pomaga też Autorowi lepiej panować nad tempem akcji powieści i budować … Czytaj dalej…

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

ile kosztuje wydanie

Dziś postanowiłem podjąć temat, który w mojej opinii interesuje wielu twórców słowa pisanego. A konkretnie – postaram się wyjaśnić, ile kosztuje wydanie własnej książki. Zacznę jednak od nakreślenia w kilku słowach sytuacji, w jakiej znaleźli się dziś zarówno wydawcy, jak i autorzy. Takie nastały czasy… Takie nastały czasy, że wielu współczesnych pisarzy, zwłaszcza tych początkujących, … Czytaj dalej…

Gdzie wydać opowiadanie?

gdzie wydać opowiadanie

Wielu Autorów, którzy specjalizują się w pisaniu opowiadań, zastanawiają się, gdzie mogliby wydać swoje prace. Wybór odpowiedniego sposobu publikacji ma ogromne znaczenie. W dzisiejszych czasach twórcy próbują pójść najprostszą drogą, zajmując się samopublikowaniem (ang.: self-publishing). Choć taka niezależność kusi, w praktyce nie spełnia oczekiwań Autorów, którzy oczekują jakości i profesjonalizmu. Efektem działania w pojedynkę niestety … Czytaj dalej…

Akcja powieści to nie fabuła

akcja powieści

Czytelnik, sięgając po powieść, pragnie poznać historię, która go wciągnie, poruszy i skłoni do refleksji. Aby to osiągnąć, Autor musi umiejętnie skonstruować dwa podstawowe elementy narracji, jakimi są akcja powieści i jej fabuła. Choć wiele osób używa tych terminów zamiennie, to warto wiedzieć, iż w utworze literackim pełnią one zupełnie inne funkcje. Różnice poparte przykładem … Czytaj dalej…

Kto wydaje poezję?

kto wydaje poezję

W dzisiejszych czasach pytanie „kto wydaje poezję?” brzmi niemal jak retoryczne. Jak wiadomo, rynek książki w Polsce zdominowały literatura popularna, poradniki, kryminały i powieści obyczajowe. Niestety tomiki poetyckie stanowią margines całej produkcji wydawniczej. Powód jest prosty — poezja sprzedaje się niezbyt dobrze. Dla wielu wydawnictw jest to inwestycja nie do udźwignięcia. Publikacja wierszy wymaga nakładów … Czytaj dalej…

Fabuła w powieści

fabuła w powieści

Fabuła to podstawowy składnik każdej powieści – to konstrukcja, na której opiera się cała opowieść. Najprościej mówiąc, jest ona ciągiem zdarzeń i działań bohaterów ułożonych w logiczny i przyczynowo-skutkowy porządek. Bez niego nie ma akcji, albowiem prowadzi on Czytelnika od początku historii aż do jej zakończenia. Ponadto fabuła w powieści ma za zadanie sprawić, by … Czytaj dalej…

Gdzie wydać bajki?

gdzie wydać bajki

Bajki to wyjątkowy gatunek literacki, który od wieków pełni niezwykle ważna rolę w naszym życiu. Nie tylko bawią, uczą, rozwijają wyobraźnię, lecz przede wszystkim przekazują wartości moralne w prosty, a zarazem mądry sposób. Choć często traktuje się je jako literaturę dziecięcą, ich głęboka symbolika i uniwersalne przesłania trafiają także do serc starszych Czytelników. Utwory z … Czytaj dalej…

Kompozycja tekstu dzieła literackiego

kompozycja tekstu

Kompozycja tekstu to sposób, w jaki Autor organizuje treść swojego utworu, aby była ona spójna, logiczna i zrozumiała dla Czytelnika. To nie tylko układ zdań i akapitów, ale przede wszystkim przemyślana struktura, która nadaje treści rytm i porządek. Dzięki dobrej kompozycji tekst staje się bardziej czytelny, a jego przekaz silniejszy i łatwiejszy do zrozumienia. Każdy … Czytaj dalej…

Realizm magiczny w literaturze

realizm magiczny w literaturze

Realizm magiczny to nurt literacki, który łączy realistyczne przedstawienie świata z elementami fantastycznymi. W nim bohaterzy i narrator traktują przedstawioną rzeczywistość jako coś zupełnie naturalnego. Warto wiedzieć, że termin ten może kojarzyć się także z innymi dziedzinami sztuki, takimi jak malarstwo czy film. Niemniej korzenie nurtu i jego najważniejsze cechy odkrywamy przede wszystkim w literaturze. … Czytaj dalej…

Temat na dobrą książkę

temat na dobrą książkę

Skąd wziąć temat na dobrą książkę? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należałoby się najpierw zastanowić, o czym w ogóle jesteśmy w stanie pisać. Zaznaczam, że to nie kwestia braku ambicji, ale szczerości wobec samego siebie. Czy masz potrafisz stworzyć nierzeczywiste światy, kreować bohaterów i ich emocje? A może lepiej czujesz się w przekładaniu faktów … Czytaj dalej…

Perfekcjonizm w pracy pisarza

perfekcjonizm w pracy

Perfekcjonizm to zjawisko, które towarzyszy często ludziom twórczym, w tym pisarzom. Choć może być siłą napędową motywującą do ciągłego doskonalenia warsztatu, równie często staje się ciężarem, który skutecznie blokuje jakąkolwiek kreatywność. Perfekcjonizm w pracy pisarza przybiera specyficzne formy. Zwykle jest to nieustanne poprawianie tekstu lub niezadowolenie z każdej wersji utworu. Bywa też, że twórca porzuca … Czytaj dalej…

Blokada twórcza to nie koniec

blokada twórcza

Blokada twórcza to stan, w którym pisarz traci zdolność tworzenia nowych tekstów lub kontynuowania pracy nad już rozpoczętą książką. Dla wielu osób spoza świata literatury może się to wydawać błahym problemem, jednak dla autora to prawdziwa bariera psychiczna. Niestety wiąże się ona najczęściej z frustracją i zwątpieniem we własne możliwości. Przyczyny i przykłady Najczęstsze przyczyny … Czytaj dalej…

Jak napisać powieść?

jak napisać powieść

Wielu ludzi marzy o napisaniu i wydaniu własnej książki, ale nie wie, jak się do tego zabrać. Proces ten może wydawać się skomplikowany, jednak z odpowiednim podejściem i planem można go skutecznie przeprowadzić. Oto kilka istotnych wskazówek, które pomogą odpowiedzieć na pytanie: jak napisać powieść? Od czego zacząć? Najważniejsze to mieć o czym pisać. Warto … Czytaj dalej…

Adaptacja dzieła literackiego

adaptacja dzieła literackiego

Tematem dzisiejszego artykułu będzie adaptacja jako przekształcanie literatury w nowe formy sztuki. Mówiąc ściślej, adaptacja jest procesem przenoszenia utworu literackiego na inne medium, takie jak film, serial, teatr, gra komputerowa czy audiobook. Należy przy tym podkreślić, iż jest to jeden z najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych sposobów na odświeżenie i popularyzację książek. Ponadto dobra adaptacja dzieła … Czytaj dalej…

Książki dla najmłodszych bawią i uczą

książki dla najmłodszych

Literatura bez wątpienia odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka, szczególnie w wieku przedszkolnym. To właśnie wtedy maluchy najintensywniej przyswajają wiedzę, rozwijają wyobraźnię i kształtują swój światopogląd. Książki dla najmłodszych to nie tylko źródło rozrywki, ale przede wszystkim pomoc w przyswajaniu wiedzy o świecie. Istotny jest przy tym ich dobór. Sławna amerykańska pisarka, autorka książek … Czytaj dalej…

Wyjątkowa książka o samotności i utraconych marzeniach

wyjątkowa książka

Książka Krzyki (bez)nadziei Aleksandry Kruk to studium samotności i niespełnionych pragnień, zmieniających się z biegiem lat w ciche krzyki rozpaczy. To również poruszająca opowieść o utraconych marzeniach. Innymi słowy to naprawdę wyjątkowa książka. Temat trudny, lecz ważny Krzyki (bez)nadziei opowiadają historię młodej kobiety, która wchodząc w dorosłość, próbuje zrozumieć  swoje życiowe motywacje i pragnienia. Często … Czytaj dalej…

Powieść rodzinna – czym jest i jak różni się od sagi?

powieść rodzinna

Powieść rodzinna to gatunek literacki, który koncentruje się na losach jednej lub najwyżej kilku pokoleń rodziny. Ukazuje relacje między bohaterami, konflikty pokoleniowe, a także wpływ historii i społeczeństwa na życie rodzinne. Często porusza tematy tożsamości, dziedzictwa i wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Powieść rodzinna to wciągający gatunek, który pozwala Czytelnikom zrozumieć, jak i czym … Czytaj dalej…

Jak powstaje książka?

jak powstaje książka

Jak powstaje książka? Zacznijmy od tego, że każda publikacja, którą widzimy w księgarniach, to efekt pracy wielu osób. Zanim trafi na ich półki musi przejść przez kilka ważnych etapów. Oto jak wygląda proces powstawania książki: Od pomysłu do pisania Każda książka zaczyna się od pomysłu. Autor wymyśla fabułę, bohaterów i świat, w którym toczy się … Czytaj dalej…