Recenzent literacki to osoba, której głównym zadaniem jest analiza, ocena i opiniowanie różnych dzieł literackich. Jego opinia ma znaczący wpływ na odbiór wydanej publikacji przez czytelników i krytyków literackich. W efekcie może ona wpłynąć na sukces autora lub skazać go na niepowodzenie.
Rola i obowiązki recenzenta literackiego
Recenzent literacki pełni istotną rolę w promocji literatury, pomagając wydawcom i czytelnikom dokonywać właściwego wyboru. A jest w czym wybierać, ponieważ rynek książki jest przeogromny. Recenzje przybliżają czytelnikom tematykę dzieła i określają jego wartość literacką. A przede wszystkim pomagają odpowiedzieć na pytanie, czy dana publikacja jest interesująca. Oceniając i analizując książki, recenzent staje się swego rodzaju opiniotwórczym pośrednikiem między autorami a czytelnikami.
Bez wątpienia recenzent literacki ma wiele obowiązków. Jednym z podstawowych jest czytanie i analiza tekstów. Musi to robić ze szczególną uwagą. Analizuje treść, styl, postaci, narrację oraz wszelkie inne elementy dzieła. Musi też poznać kontekst, w jakim utwór powstał. A to oznacza, że powinien mieć wiedzę na temat autora, jego wcześniejszych prac i stylu pisarskiego. Po przeczytaniu całego maszynopisu wydawniczego recenzent tworzy recenzję, w której przedstawia swoje spostrzeżenia, zaś wszelkie uwagi popiera przykładami. W podsumowaniu wystawia dziełu opinię, która powinna być zrozumiała, konstruktywna i obiektywna.
Recenzent literacki pełni ważną rolę w promocji literatury, szczególnie pozytywną w twórczości tych autorów, których książki uważa za wartościowe. Swoją pracą przyczynia się do zwiększenia zainteresowania czytelników danym autorem lub gatunkiem literackim. W pewnym sensie kształtuje rynek, bowiem podpowiada, które książki są dobre spośród wielu dostępnych pozycji wydawniczych.
Recenzent literacki to Ktoś
Praca recenzenta wymaga odpowiednich kwalifikacji i kompetencji. Oceniając książkę, należy posiadać niemałą wiedzę z zakresu danej dziedziny literatury, dobrze znać różne style literackie, gatunki i techniki narracyjne. Ponadto trzeba samemu umieć dobrze pisać i logicznie wyrażać swoje myśli. Recenzent zawsze powinien pamiętać, że zarówno autorzy, jak i czytelnicy darzą go zaufaniem. Jest dla nich swego rodzaju wyrocznią. Dlatego też w jego pracy tak ważne są obiektywizm i niezależność.
(PK)