fbpx

Krótka opowieść

Bez wątpienia opowiadania lub, jak kto woli, krótkie opowieści odgrywają niezwykle ważną rolę w literaturze współczesnej. Są bowiem zarówno nośnikiem tradycji literackiej, jak i platformą dla nowych kreatywnych eksperymentów. W dzisiejszym materiale zastanowię się nad znaczeniem opowiadania w literaturze współczesnej. Spróbuję też wskazać, jakie możliwości stwarza współczesnym pisarzom i jakie wyzwania stawia przed nimi krótka opowieść.

Ewolucja opowiadania

Faktem jest, że opowiadanie to forma literacka, która od dawna fascynuje czytelników i pisarzy. Jednak jej znaczenie i forma ewoluowały w miarę, jak literatura adaptowała się do zmieniającego się świata. Współczesne opowiadania mają tendencję do coraz krótszych form i, co ciekawe, skupiają się na bardziej złożonych i interdyscyplinarnych tematach. Stąd też nazywam je zamiennie krótkimi opowieściami i nie sądzę, aby to było nadużycie.

Krótka opowieść jako środek wyrazu

Należy pamiętać, iż krótka opowieść umożliwia Autorom skupienie się na konkretnym pomyśle, motywie lub scenie. W odróżnieniu od długich form literackich, w opowiadaniu łatwiej jest o intensywną eksplorację emocji, psychologii postaci i relacji społecznych.

Krótka opowieść – eksperymenty i inspiracja

Współcześni pisarze często wykorzystują opowiadania do eksperymentowania z formą i stylem. Mogą one być zwartymi historiami, listami, dziennikami lub innymi niezbyt obszernymi utworami. To stwarza pisarzom dużą swobodę twórczą. 

Współczesna krótka opowieść  jest także źródłem inspiracji dla takich dziedzin sztuki, jak kino, teatr czy sztuki wizualne. Krótkie i wciągające historie bardzo często prowokują Czytelnika do głębszych refleksji. I to jest niepodważalna zaleta tej formy literackiej.

Antologia opowieści

Właśnie ukazał się tom 3 wyjątkowego zbioru opowiadań współczesnych Opowieści naszych dni. W tej edycji antologii opublikowaliśmy 14 niezwykle ciekawych utworów. Uważam, że jest to jedyna w swoim rodzaju taka publikacja, zawierająca bardzo różnorodne opowiadania. Książkę można nabyć w wielu księgarniach, w tym również w księgarni Wydawnictwa Borgis. Uważam, że jest to doskonała propozycja dla tych Czytelników, którzy kochają literaturę, lecz nie mają zbyt dużo czasu na czytanie. Krótkie opowieści z pewnością spełnią ich oczekiwania.

Zapraszam do lektury!

(PK)