fbpx

Zostać pisarzem, jednocześnie pracując…

Pisanie jest pasją dla wielu ludzi, ale proza życia wymusza często konieczność równoczesnego wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Na szczęście, istnieje wiele sposobów, aby spełniać swoje literackie marzenia, będąc jednocześnie gdzieś zatrudnionym. Jak zostać pisarzem bez uszczerbku dla pracy na etacie? Nie ma złotego środka, ale zawsze znajdzie się dobra rada. 🙂

Zdefiniuj cele i stwórz harmonogram

Pierwszym krokiem na drodze do zostania pisarzem, pracując zawodowo, jest zdefiniowanie swoich celów. Określ, co chciałbyś osiągnąć jako pisarz, czy to napisanie powieści, opowiadania, czy innych form literackich. Postaw sobie konkretne cele czasowe i ilościowe, abyś miał motywację do pracy twórczej. 

Jeśli pracujesz zawodowo, ważne jest, abyś miał harmonogram, który pozwoli Ci wydzielić czas na pisanie. Spróbuj wyznaczyć konkretne godziny w ciągu dnia lub tygodnia, kiedy będziesz mógł skupić się wyłącznie na pisaniu. To pomoże Ci skutecznie zarządzać swoim czasem i uniknąć rozpraszania. W żadnym wypadku nie pisz w pracy, bo Cię zwolnią, a wtedy nici z pisania. Problemy, które spadną na Twoją głowę, stłumią wenę twórczą.

Kiedy już wyznaczysz sobie określone godziny na pisanie, pomyśl o tym, aby mądrze zaplanować swoją pracę. Zastanów się, co chcesz osiągnąć podczas każdej sesji pisarskiej. Może to być napisanie określonej liczby słów, zakończenie rozdziału lub szlifowanie konkretnej części tekstu. Możesz również czas ten przeznaczyć na przemyślenia, bowiem szukanie pomysłów na wypełnienie kolejnych stronic książki jest bardzo istotne. Czasem chwila z własnymi przemyśleniami da Ci więcej niż godzina ślęczenia nad tekstem, gdy pomysłu brak. 

Myśląc o planowaniu pracy, trzeba pamiętać, aby w miarę możliwości podzielić ją na mniejsze etapy. Znacznie ją to uprości i uporządkuje w sytuacji, gdy nie jesteś zawodowym pisarzem, a na co dzień pracujesz. Nie próbuj napisać całej powieści np. w ciągu jednego miesiąca. Zamiast tego, postaw sobie zadanie napisania określonej liczby słów dziennie lub tygodniowo. Praca wolniejsza, lecz systematyczna, da znacznie lepsze rezultaty.

Odrzuć perfekcjonizm, postaw na twórcze myślenie

Perfekcjonizm może być przekleństwem dla pisarzy, zwłaszcza tych, którzy jednocześnie gdzieś pracują. Nie spędzaj zbyt dużo czasu na poprawianiu każdego zdania. Ważne jest, aby pisać regularnie i rozwijać swoje umiejętności. 

Jeśli pracujesz na pełny etat, możesz korzystać z przerw w pracy, aby pomyśleć o kolejnych krokach powstawania Twojej książki. Tak, tak, przysługujące Ci przerwy w pracy wykorzystaj na myślenie, a nie na pisanie. Wykonywana w pośpiechu praca twórcza nie ma żadnego sensu, zaś twórcze myślenie to relaks często skutkujący natchnieniem.

Bez wsparcia trudno zostać pisarzem

Znalezienie odpowiedniego wsparcia z zewnątrz może nie tylko pomóc utrzymać Ci motywację, ale też rozwinąć skrzydła. Naprawdę świetnie jest mieć z kim podzielić się pomysłami. Najlepiej, abyś trafił na życzliwych i wykwalifikowanych redaktorów, którzy lubią swoją pracę w wydawnictwie i będą ciekawi Twojej twórczości. Oni wiedzą, że Autor, który chce zostać pisarzem, jednocześnie pracując, wie, czego chce i potrafi się dobrze zorganizować. Dlatego zwykle świetnie układa się z nim współpraca, a jej efekt też jest najczęściej bardzo dobry. 🙂 

(PK)