fbpx

Twórczość Cobena, autora bestsellerów

Harlan Coben, amerykański autor bestsellerowych powieści kryminalnych i thrillerów, to jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej literatury. Twórczość Cobena cechuje się niezwykle dynamiczną akcją, zaskakującymi zwrotami fabuły i głęboko wykreowanymi postaciami. Dzięki tym elementom, książki tego pisarza zyskały ogromną popularność na całym świecie, a sam pisarz stał się ikoną literatury sensacyjnej. Dlatego też postanowiłem poświęcić mu nieco więcej uwagi.

Rozwój kariery

Harlan Coben urodził się 4 stycznia 1962 roku w Newark w stanie New Jersey. Swoją karierę pisarza rozpoczął w 1990 roku, wydając powieść Mistyfikacja. Pomimo iż debiut nie przyniósł mu sukcesu, to zapoczątkował serię wydarzeń, które miały ukształtować jego przyszłość jako autora thrillerów.

Jedną z ważniejszych publikacji Cobena jest seria książek o byłym koszykarzu i agencie sportowym Myronie Bolitarze, który zostaje detektywem amatorem. Pierwsza książka z tej serii, Bez skrupułów (1995), wprowadza Czytelnika do świata, w którym historia kryminalna wkracza do sportu. Jak dotąd seria ta liczy jedenaście powieści, a każda z nich jest pełna niespodziewanych zwrotów akcji i napięcia.

Oprócz serii z Myronem Bolitarem, Coben jest również autorem wielu innych powieści. Nie mów nikomu (2001) to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych jego książek. To historia doktora Davida Becka, który 8 lat po zamordowaniu swojej żony dowiaduje się, że możliwe, iż ona żyje. Powieść ta stała się międzynarodowym bestsellerem i w 2006 roku doczekała się ekranizacji.

Styl pisarski i tematyka

W istocie Coben jest mistrzem budowania napięcia i tworzenia złożonych fabuł. Jego styl pisarski charakteryzuje się szybkim tempem, licznymi zwrotami akcji i misternie skonstruowanymi intrygami. Autor często porusza tematykę tajemnic z przeszłości, rodzinnych sekretów i moralnych dylematów. Jego bohaterowie to na ogół zwykli ludzie, których zaskakują nietypowe sytuacje.

Twórczość Cobena na ekranie

Dodatkowo sukces książek Cobena nie przeszedł bez echa w przemyśle filmowym i telewizyjnym. Wspomniana wcześniej powieść Nie mów nikomu doczekała się francuskiej adaptacji filmowej w reżyserii Guillaume’a Caneta. Ponadto, przy innych filmowych adaptacjach swoich powieści, Coben współpracuje z platformami streamingowymi, m.in. Netflixem. Seriale takie jak Safe (2018) czy Nieznajomy (2020) zyskały dużą popularność i otrzymały doskonałe recenzje.

Twórczość Cobena dorobkiem na skalę światową

Twórczość Cobena ma znaczący wpływ na współczesną literaturę sensacyjną i kryminalną. Jego zdolność do tworzenia intrygujących fabuł i wciągających historii uczyniła go jednym z najważniejszych autorów swojego gatunku. Dziś książki tego wybitnego pisarza mają swoich wielbicieli na całym świecie. Harlan Coben to wreszcie laureat licznych nagród literackich, w tym prestiżowej nagrody im. Edgara Allana Poego.

Podsumowując, twórczość Cobena tworzy dorobek literacki na skalę światową.

(PK)