fbpx

Techniki druku książek i czasopism

W dzisiejszym cyfrowym świecie techniki druku książek i czasopism ewoluują, aby sprostać wymaganiom czytelników i coraz bardziej nowoczesnych wydawnictw. Branża poligraficzna stale poszukuje innowacyjnych rozwiązań – od tradycyjnych metod druku do zaawansowanych technologii cyfrowych. Mają one zapewnić wysoką jakość, wydajność i elastyczność produkcji.

Najpopularniejsze techniki druku

Druk offsetowy był dominującą techniką przez wiele lat i nadal pozostaje popularny, zwłaszcza przy produkcji większych nakładów książek czy czasopism. W skład druku offsetowego wchodzą dwie metody drukowania, a mianowicie druk arkuszowy i rolowy. W przypadku druku arkuszowego obraz przenosi się z matrycy (formy drukowej) na arkusze papieru. Natomiast jeśli mówimy o druku rolowym, nazywanym również drukiem rotacyjnym lub zwojowym, to proces powielania wygląda zgoła inaczej. Obraz przenosi się bowiem na rolę papieru. Nawiasem mówiąc, drukarze mawiają, że jest to druk z tzw. wstęgi. Ta metoda jest wysokonakładowa, co oznacza, że stosuje się ją przy produkcji znacznej ilości egzemplarzy danej publikacji. W przypadku książek i czasopism chodzi o wielkości powyżej 10 tysięcy. Dzisiaj, w epoce e-booków i audiobooków, to naprawdę bardzo dużo. Trzeba być już sławnym pisarzem, aby wydawca zdecydował się z tej metody skorzystać. 🙂

Od kilku dobrych lat z drukiem offsetowym skutecznie konkuruje druk cyfrowy. Staje się on coraz bardziej powszechny, zwłaszcza w przypadku mniejszych nakładów książek czy czasopism. Technologia ta umożliwia szybkie dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rynku m.in. poprzez eliminację ogniw pośrednich, w tym matryc.

Tymczasem druk cyfrowy zawładnął produkcją niskonakładową. Niemniej, jak się wydaje, to tylko początek ekspansji technologicznej w poligrafii. Doświadczenie z innych dziedzin produkcji pokazuje, że przyszłość tradycyjnego, „brudnego” druku offsetowego (bezpośrednia styczność drukarzy z farbami) jest, mówiąc oględnie, niepewna. W mojej opinii technologia druku cyfrowego, czyli oparta na rozwiniętych technikach informatycznych i programistycznych, z czasem zdominuje świat poligrafii.

Weźmy choćby coraz popularniejszą technologię druku 3D. Jest to jedna z najbardziej innowacyjnych technik. Stosuje się ją z powodzeniem zwłaszcza przy powstawaniu specjalistycznych publikacji, takich jak literatura naukowa czy literatura dziecięca. Pozwala bowiem, poprzez dodanie elementów trójwymiarowych, na tworzenie interaktywnych i atrakcyjnych książek, w tym podręczników.

Technologie wykończeniowe

Obok samego procesu druku skutecznie rozwijają się nowoczesne techniki wykończeniowe, takie jak: laminowanie, tłoczenie, foliowanie czy lakierowanie okładek. To pozwala podnieść estetykę i trwałość książek czy czasopism. Podobne zabiegi nadają publikacjom prestiżowy wygląd i wyróżniają je na rynku.

Uważam, że temat technologii wykończeniowych wydawnictw dziełowych i periodycznych również wart jest szerszego omówienia. Postaram się do niego wrócić już wkrótce.

(PK)