fbpx

Technika szybkiego czytania

Czy zdarza się, że Twoja lista książek do przeczytania ciągle rośnie, ale wciąż Ci brakuje czasu? Czy pragniesz zdobyć więcej wiedzy i lepiej przyswajać informacje, lecz ogrom treści sprawia, że z trudem nadążasz? Okazuje się, że sami możemy sobie pomóc w rozwiązaniu problemu. Technika szybkiego czytania to metoda umożliwiająca zwiększenie tempa czytania ze zrozumieniem tekstu, która obejmuje szereg odrębnych technik. Ich kompleksowe stosowanie pozwala skupić się na kluczowych elementach zdania i treści, eliminując zbędne zwroty czy powtarzające się informacje. W tym przypadku główny cel to efektywne i zintensyfikowane przyswajanie wiedzy na krótkich odcinkach czasu.

Zalety techniki szybkiego czytania

Jedną z zalet jest oszczędność czasu. Szybkie czytanie pozwala przeczytać więcej w krótszym czasie.

Kolejną zaletą techniki szybkiego czytania jest nabycie umiejętności skupiania się na najważniejszych elementach, co sprzyja lepszemu zrozumieniu tekstu.

Szybkie czytanie sprzyja też lepszej koncentracji, a w konsekwencji łatwiej przyswajamy wszelką wiedzę. Z tego względu technika szybkiego czytania pomocna jest zwłaszcza w nauce i w pracy.

Korzystając z techniki szybkiego czytania, wyzbywamy się złych nawyków. Jednym z nich jest fonetyzacja, czyli powtarzanie w myślach lub szeptem czytanego tekstu. Tym samym spowalnia ona proces czytania.

Jak działa technika szybkiego czytania?

Zaczynamy od szybkiego przejrzenia tekstu, skupiając się na nagłówkach, podtytułach, akapitach oraz wypunktowanych miejscach. Pomaga to zrozumieć ogólny kontekst i strukturę publikacji.

Następnie pracujemy nad wyeliminowaniem zbędnych ruchów oczu. Czytając w sposób tradycyjny, często powracamy wzrokiem do wcześniejszych słów, a nawet całych akapitów. Technika szybkiego czytania uczy minimalizować te ruchy i skupiać wzrok na kluczowych obszarach tekstu.

Na kolejnym etapie bierzemy się za zwiększenie zakresu percepcji wzroku. Rozwijamy zdolności do widzenia ze zrozumieniem całych fragmentów tekstu. Z czasem zaczynamy obejmować coraz większe obszary tekstu, nie koncentrując się na poszczególnych słowach czy zdaniach.

Jak wdrożyć technikę szybkiego czytania?

Kluczem do sukcesu są tutaj wyłącznie ćwiczenia i praktyka. Regularne ćwiczenia, takie jak czytanie w coraz szybszym tempie, pomagają w stopniowym opanowaniu tej metody.

No i trochę podsumowania… Przed przystąpieniem do szybkiego czytania warto zaznajomić się z ogólną strukturą i tematyką tekstu. Ćwiczymy eliminację nawyków, które spowalniają czytanie, takich jak cofanie się do wcześniejszych słów czy fonetyzacja. Z czasem powinniśmy całkowicie się ich pozbyć. Jeśli mamy taką możliwość, to możemy też ćwiczyć w grupie, ponieważ wtedy jesteśmy pod presją czasu. Może to mieć bardzo mobilizujący skutek.

Tylko wytrwałość i konsekwencja

Technika szybkiego czytania to niezwykle wartościowe i przyjemne w użyciu narzędzie. Należy jednak pamiętać, że proces jej przyswajania wymaga od nas ciężkiej pracy i systematyczności. Niemniej, z czasem, dzięki wytrwałości i konsekwencji metoda ta staje się bardzo przydatna w codziennym życiu. Przyznam, że wiele lat temu sam ją przyswoiłem i dlatego też jestem jej zagorzałym zwolennikiem. Zapewniam, że dla każdego Czytelnika może być ogromną frajdą, ale też stanowić doskonałe uzupełnienie warsztatu pisarza. 🙂

(PK)