fbpx

Powieść alegoryczna Wysadzeni z siodła

Dziś przedstawię kolejną premierę literacką Wydawnictwa Borgis, którą jest powieść alegoryczna pt. Wysadzeni z siodła autorstwa Magdy Lewandowskiej.

Co by się stało…?

Co by się stało, gdyby ludzkość nagle zniknęła z powierzchni ziemi? Czy miejsce ludzi zajmą roboty? Nic z tych rzeczy! W rzeczywistości byłoby zupełnie inaczej. Po wyginięciu ludzi światem zaczęłyby rządzić zwierzęta, które kształtowałyby jego nowy porządek.

Oto powieść autorstwa Magdy Lewandowskiej Wysadzeni z siodła! Witamy w nietypowym społeczeństwie, w którym obecne są niedoskonałości, hierarchia, kłamstwa i radykalne idee.

W książce mamy koty, które dotychczas spędzały większość dnia na drzemkach, a teraz organizują ruch oporu. Muszą walczyć o przetrwanie gatunku i nie wahają się użyć terroru, aby osiągnąć swoje cele. Z kolei konie opanowały umiejętność chodzenia na dwóch nogach. W tej historii pełnią funkcję strażników prawa i porządku i nie są wolne od ludzkich przywar. Pałace zaś okupują kury, które stanowią elity i żyją według zasad zakonnych. W zarządzaniu kanałami i tajnymi operacjami uczestniczą jeże-chemicy zaopatrzone w magiczne fiolki i siejące strach w dzielnicy. Właśnie tak rysuje się zwariowany świat postapokaliptyczny, w którym nie sztuczna inteligencja, lecz zwierzęta okazują się ewolucyjnie silniejszymi od ludzi.

Powieść alegoryczna ma swoje tradycje

To prawda, powieść alegoryczna faktycznie ma swoje bogate tradycje. W rzeczy samej jest tego wiele interesujących przykładów w literaturze światowej. Tak więc, przyjrzyjmy się kilku z nich.

Folwark zwierzęcy autorstwa George’a Orwella. Bez wątpienia jest to klasyka tego gatunku. W opowieści Orwella zwierzęta przejmują władzę na farmie i ustanawiają własne rządy. Przesłanie książki to aluzja do wydarzeń historycznych związanych z Rewolucją Październikową, wojną domową w Rosji i stalinizmem.

Wodnikowe Wzgórze – powieść  Richarda Adamsa. Jest to historia grupy dzikich królików, które muszą uciec z własnego domu i znaleźć nowe miejsce do życia. Książka, poprzez fabułę pełną przygód, porusza problematykę społeczną i dotyka kwestii relacji międzyludzkich.

O czym szumią wierzby autorstwa Kennetha Grahame’a. Jest to lekka opowieść o przygodach zwierząt posiadających cechy ludzkie i żyjących na angielskiej wsi.

Redwall. Bitwa o Rudy Mur  Briana Jacquesa. To seria fantasy o zwierzętach z ludzkimi cechami, zamieszkujących opactwo Redwall w Anglii. Książki pełne są heroicznych czynów, bitew i przyjaźni.

Opowieść o Despero autorstwa Kate DiCamillo. Krótko mówiąc, jest to historia myszki, księżniczki, zupy i szpulki nici. Zgrabna opowieść o małej myszy z wielkimi ambicjami, która zakochuje się w ludzkiej księżniczce i wyrusza w niebezpieczną misję. Ponadto jest to powieść alegoryczna z elementami fantastyki i horroru.

Powieść alegoryczna Wysadzeni z siodła wpisuje się w tradycję

Podsumowując, debiutancka powieść alegoryczna Magdy Lewandowskiej Wysadzeni z siodła to bardzo udana kontynuacja tradycji tego gatunku. Bez wątpienia wykorzystanie zwierząt jako postaci literackich daje wiele możliwości przekazania osądu ludzkiej moralności i natury. W tym przypadku alegoria jest swego rodzaju filtrem ułatwiającym społeczeństwom odbiór krytyki. Tego rodzaju zabieg literacki zmusza ludzi do refleksji bez poczucia, że… jest się do niej zmuszanym.

(PK)