fbpx

Nowość literacka – podwójne życie mężczyzny

okładka książki Nikt, podwójne życie mężczyzny

Książka Nikt, autora skrywającego się pod pseudonimem Jaans, to nowość literacka, ciekawa propozycja na naszym rynku wydawniczym. Opisywana historia odsłania kulisy podwójnego życia mężczyzny, który balansuje pomiędzy światem realnym a wirtualnym.

Ale po kolei…

Wirtualna rzeczywistość ‒ nowy trend literacki

Dwadzieścia kilka lat temu ukazała się bestsellerowa pozycja wydawnicza Janusza Wiśniewskiego Samotność w sieci. Były to tylko początki uświadamiania nam wszystkim, że oto jawi się nowa, wirtualna rzeczywistość. Dziś już nikogo nie dziwi, że ludzie coraz częściej się w niej odnajdują. Ba, również z powodzeniem sami ją kreują!

Alternatywny świat ‒ konsekwencje

Ale czy budowanie własnego, alternatywnego świata naprawdę rekompensuje nasze „ziemskie” niedoskonałości? Czy możliwe jest w nim drugie, lepsze życie, związki duchowe, a nawet… cielesne? A co z naszą wyobraźnią? Czy gdy już się wyczerpie, a nowa wrażliwość spowszednieje, to czy przypadkiem ponownie nie znajdziemy się w gąszczu problemów? Tym razem nowych, a przede wszystkim tych stworzonych przez wirtualną rzeczywistość.

Nowość literacka ‒ dziennik dojrzałego mężczyzny

Jestem Nikim. Nie mam ani imienia, ani nazwiska. Jestem tylko numerem PESEL – tak się zaczyna książka Nikt, napisana w formie dość intymnego dziennika bohatera, którym jest dojrzały mężczyzna.

Jednak to tylko początek historii. W miarę jej rozwoju niskie poczucie własnej wartości ustępuje pewności siebie. Bohaterowi książki daje ona złudne poczucie bezpieczeństwa. Konsekwentnie buduje w sieci swoje intymne relacje. Brnie coraz dalej, aż w końcu ogarnia go obsesja czystej, wielkiej, można by rzec, totalnej miłości.

Miłość w sieci a świat rzeczywisty

Czy bohater dziennika Jaansa na tym poprzestanie, czy zapragnie swój wyśniony związek z wirtualnej rzeczywistości sprowadzić do świata rzeczywistego?
Intrygujące pytanie, na które znajdziemy odpowiedź w książce Jaansa Nikt. Jest to ciekawa propozycja na rynku księgarskim, a do tego nowość literacka, do lektury której szczerze zachęcam.

Nowość literacka – książki, które również polecam

Pod koniec ubiegłego roku miała miejsce premiera zbioru poetyckiego Marii Kujawy-Szymonowicz Nie jestem długonogą blondynką. Jest to wartościowa nowość literacka. Do swojego tomiku Autorka wybrała wiersze pełne refleksji, które napisała na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

A przy okazji nie sposób nie wspomnieć, iż trwa nabór do piątego już tomu antologii poezji Poezja naszych dni.

(PK)