Książka Nikt, autora skrywającego się pod pseudonimem Jaans, to nowość literacka, ciekawa propozycja na naszym rynku wydawniczym. Opisywana historia odsłania kulisy podwójnego życia mężczyzny, który balansuje pomiędzy światem realnym a wirtualnym.
Ale po kolei…
Wirtualna rzeczywistość ‒ nowy trend literacki
Dwadzieścia kilka lat temu ukazała się bestsellerowa pozycja wydawnicza Janusza Wiśniewskiego Samotność w sieci. Były to tylko początki uświadamiania nam wszystkim, że oto jawi się nowa, wirtualna rzeczywistość. Dziś już nikogo nie dziwi, że ludzie coraz częściej się w niej odnajdują. Ba, również z powodzeniem sami ją kreują!
Alternatywny świat ‒ konsekwencje
Ale czy budowanie własnego, alternatywnego świata naprawdę rekompensuje nasze „ziemskie” niedoskonałości? Czy możliwe jest w nim drugie, lepsze życie, związki duchowe, a nawet… cielesne? A co z naszą wyobraźnią? Czy gdy już się wyczerpie, a nowa wrażliwość spowszednieje, to czy przypadkiem ponownie nie znajdziemy się w gąszczu problemów? Tym razem nowych, a przede wszystkim tych stworzonych przez wirtualną rzeczywistość.
Nowość literacka ‒ dziennik dojrzałego mężczyzny
Jestem Nikim. Nie mam ani imienia, ani nazwiska. Jestem tylko numerem PESEL – tak się zaczyna książka Nikt, napisana w formie dość intymnego dziennika bohatera, którym jest dojrzały mężczyzna.
Jednak to tylko początek historii. W miarę jej rozwoju niskie poczucie własnej wartości ustępuje pewności siebie. Bohaterowi książki daje ona złudne poczucie bezpieczeństwa. Konsekwentnie buduje w sieci swoje intymne relacje. Brnie coraz dalej, aż w końcu ogarnia go obsesja czystej, wielkiej, można by rzec, totalnej miłości.
Miłość w sieci a świat rzeczywisty
Czy bohater dziennika Jaansa na tym poprzestanie, czy zapragnie swój wyśniony związek z wirtualnej rzeczywistości sprowadzić do świata rzeczywistego?
Intrygujące pytanie, na które znajdziemy odpowiedź w książce Jaansa Nikt. Jest to ciekawa propozycja na rynku księgarskim, a do tego nowość literacka, do lektury której szczerze zachęcam.
Nowość literacka – książki, które również polecam
Pod koniec ubiegłego roku miała miejsce premiera zbioru poetyckiego Marii Kujawy-Szymonowicz Nie jestem długonogą blondynką. Jest to wartościowa nowość literacka. Do swojego tomiku Autorka wybrała wiersze pełne refleksji, które napisała na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
A przy okazji nie sposób nie wspomnieć, iż trwa nabór do piątego już tomu antologii poezji Poezja naszych dni.
(PK)