fbpx

Nowa książka Isabelle Margot Moulin

nowa książka Isabelle Margot Moulin

Kilka dni temu ukazała się nowa książka Isabelle Margot Moulin Zapytaj o jutro. Jest to już trzecia publikacja tej niezwykle interesującej pisarki, wydana nakładem Wydawnictwa Borgis. Poprzednie to również powieść społeczno-obyczajowa Most (2022) oraz zbiór bajek pod tytułem Księżyc w oknie (2022).

Pytanie o jutro

Czy jutro istnieje dla wszystkich? Co z ludźmi, których skrzywdziło państwo? Czy post factum wyciąga do nich pomocną dłoń czy też cofa ją ukradkiem, udając że problemu nie ma?

Podobnych pytań w najnowszej powieści Isabelle Margot Moulin Zapytaj o jutro jest dużo więcej. Są one niejako wyrzutem dla polskiego sądownictwa, systemu penitencjarnego, systemu opieki społecznej, ogółem tej części państwa, która w dużej mierze odpowiada za nasze bezpieczne funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Każdy ma swoją wolność

Bohaterka powieści Zapytaj o jutro Mniszka zostaje niesłusznie oskarżona i skazana za zamordowanie własnego ojca. Jej historia, od momentu osadzenia w więzieniu aż po oczyszczenie z zarzutów, naprawdę porusza. Człowiekowi, który część życia spędza w odosobnieniu nie jest łatwo odnaleźć się na wolności. Dla Mniszki, jak dla każdego, wolność oznacza życie w oswojonym, bezpiecznym i zrozumiałym środowisku. Czy cela więzienna może być takim miejscem? Czy wyjście na tak zwaną wolność okaże się dla bohaterki prawdziwą wolnością? Tego dowiemy się z książki Isabelle Margot Moulin, pozycji wartościowej i z pewnością potrzebnej.

Lektura obowiązkowa

Temat ludzi niemogących odnaleźć się w społeczeństwie po latach odosobnienia, jest niezmiernie ważny. Na myśl przychodzi mi cykl powieściowy Jerzego Stefana Stawińskiego o Janie Piszczyku (Sześć wcieleń Jana Piszczyka, Smutnych losów Jana Piszczyka ciąg dalszy, Niekłamane oblicze Jana Piszczyka). Autor w sposób groteskowy opisał w nim losy człowieka odrzuconego przez społeczeństwo, odnajdującego swoją wolność właśnie w więziennych murach. Dla mnie lektura obowiązkowa…

Ekranizacja powieści

Nadmienię, że twórczość Jerzego Stefana Stawińskiego, jak wiemy, doczekała się ekranizacji z niezapomnianą i wręcz genialną rolą nieodżałowanego Bogumiła Kobieli w Zezowatym szczęściu (reż. Andrzej Munk, 1960), a następnie Jerzego Stuhra w Obywatelu Piszczyku (reż. Andrzej Kotkowski, 1989)

Temat powraca

Tym razem poruszany temat powrócił do nas w literaturze za sprawą Isabelle Margot Moulin. Jej nowa książka Zapytaj o jutro to pozycja wydawnicza, którą zdecydowanie warto przeczytać!

(PK)