fbpx

Literatura dziecięca to coś więcej niż rozrywka

Literatura dziecięca, choć dziś stanowi ważny element kultury, pierwotnie była zaledwie uzupełnieniem literatury powszechnej. Początkowo książki dla dzieci pełniły głównie funkcje edukacyjne. Za jedną z pierwszych tego typu książek uznaje się dzieło Świat zmysłowy w obrazach czeskiego autora Jana Amosa Komeńskiego. Publikacja ukazała się w 1658 roku. Był to podręcznik do nauki języka łacińskiego z licznymi ilustracjami.

W XVIII wieku pojawiły się pierwsze baśnie, legendy i opowiastki. Z najbardziej znanych wymieniłbym Czerwonego Kapturka i Kopciuszka autorstwa francuskiego pisarza Charles’a Perraulta.

W XIX wieku literatura dziecięca zaczęła ewoluować. Takie książki, jak np. Alicja w Krainie Czarów angielskiego autora Lewisa Carrolla, miały już na celu rozbudzanie wyobraźni dziecka, a nie tylko jego edukowanie.

Współczesna literatura dziecięca

W Polsce intensywny rozwój literatury dziecięcej nastąpił w XX wieku. Warto tu wymienić Akademię Pana Kleksa Jana Brzechwy, wprowadzającą młodych czytelników do świata fantazji i niezwykłych przygód. Z innych ważniejszych dzieł tego okresu wskazałbym Przygody Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego. To przezabawne opowieści o wędrówkach sympatycznego koziołka, poszukującego swojego miejsca na Ziemi. Powyższe książki, jak i wiele innych z tego okresu, propagują wartości moralne, uczą zaradności i życiowego optymizmu.

Jeśli chodzi o współczesną literaturę obcą, to nie sposób nie wspomnieć o takich dziełach, jak Kubuś Puchatek brytyjskiego pisarza A.A. Milne’a i Mały Książę francuskiego autora Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Powieść Kubuś Puchatek od lat jest literackim symbolem przyjaźni, dobroci i empatii, a przygody mieszkańców Stumilowego Lasu fascynują kolejne pokolenia. Z kolei Mały Książę to głęboka, choć prosta, opowieść o miłości i odpowiedzialności. O przyjaźni zresztą również… Natomiast jej głównym przesłaniem jest myśl, że należy dostrzegać piękno w małych rzeczach oraz zawsze mieć w sobie empatię.

Warto zwrócić uwagę, iż w naszym stuleciu rocznie wydaje się na świecie ponad 100 tysięcy tytułów książek dla dzieci. To liczba, która robi wrażenie, ale też odzwierciedla zapotrzebowanie na literaturę pełniącą istotną rolę w rozwoju najmłodszych.

Wstęp do dorosłego życia

Literatura dziecięca rozwija dziecięcą wyobraźnię, poszerza słownictwo, jak też kształtuje umiejętność wyrażania emocji i radzenia sobie z nimi. Poprzez czytanie dzieci dowiadują się, jak pokonywać trudności, poznają inne kultury i uczą się relacji społecznych. Ponadto książki z tego gatunku pełnią istotną rolę wychowawczą, wpływają na rozwój i kreatywność.

Podsumowując, literatura dziecięca to coś więcej niż tylko rozrywka. Można by rzec, że to fundament kształtowania osobowości najmłodszych czytelników. Innymi słowy wartościowe książki przygotowują ich do dorosłego życia.

Korzystając z okazji, zapraszam do księgarni Wydawnictwa Borgis. W niej, w specjalnym dziale z książkami dla dzieci, znajdziecie wiele interesujących utworów polskich autorów.

(PK)