fbpx

Ken Follett – niezwykły talent i niezwykła osobowość

Ken Follett urodził się 5 czerwca 1949 roku w Cardiff. Ten brytyjski pisarz zyskał sławę dzięki swoim powieściom historycznym i thrillerom. Jego twórczość cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Powieści sprzedają się w milionowych nakładach i zdobywają liczne nagrody literackie.

Etapy kariery

Ken Follett rozpoczął swoją karierę literacką od pracy jako dziennikarz i redaktor w wydawnictwie. Jego pierwsze książki, pisane pod pseudonimami, nie przyniosły mu większego sukcesu. W 1978 roku autor wydał powieść Igła, trzymający w napięciu thriller szpiegowski rozgrywający się w czasach II wojny światowej. Dzieło to stało się ostatecznie międzynarodowym bestsellerem. Innymi słowy był to przełom w karierze pisarza. Dodatkowo w 1979 roku książka zdobyła Nagrodę im. Edgara Allana Poe jako najlepsza powieść kryminalna. Natomiast w 1981 roku miała miejsce jej adaptacja filmowa.

Kolejnym wielkim sukcesem Folletta była powieść Filary Ziemi, która ukazała się w 1989 roku. Jest to epicka opowieść, której fabuła toczy się wokół budowy katedry w fikcyjnym miasteczku Kingsbridge w XII-wiecznej Anglii. Powieść ta zyskała ogromną popularność, a jej kontynuacje – Świat bez końca (2007) i Słup ognia (2017) – również stały się bestsellerami. Filary Ziemi posłużyły następnie jako podstawa scenariusza do miniserialu telewizyjnego, a później na gry komputerowej.

W 2010 roku Follett wydał pierwszą część trylogii Stulecie zatytułowaną Upadek gigantów. Trylogia Stulecie opisuje dzieje kilku rodzin na tle najważniejszych wydarzeń XX wieku. Upadek gigantów wprowadza Czytelnika w burzliwy świat początku XX wieku, łącząc losy bohaterów z różnych krajów i klas społecznych. Kolejne tomy trylogii – Zima świata (2012) oraz Krawędź wieczności (2014) – kontynuują tę epicką opowieść, kończąc ją na wydarzeniach lat 80. XX wieku.

W swoich książkach Ken Follett łączy dokładne historyczne tło z wciągającą fabułą i wyraziście zarysowanymi postaciami. Twórczość tego brytyjskiego pisarza obejmuje szeroką gamę tematów i okresów historycznych. Z jego innych ciekawszych dzieł na uwagę zasługują również powieści Trójka (1979) oraz Lot ćmy (2002).

Życie prywatne

W życiu prywatnym Ken Follett jest aktywnym działaczem społecznym. Pisarz angażuje się w liczne akcje charytatywne, wspiera organizacje zajmujące się edukacją oraz jest członkiem Partii Pracy. Mieszka w Stevenage w hrabstwie Hertfordshire ze swoją żoną, z którą często współpracuje przy swoich projektach wydawniczych.

Ken Follett to autor wszechstronny

Bez wątpienia Ken Follett to autor wszechstronny. Potrafi bowiem zafascynować Czytelnika swoimi bogatymi, pełnymi napięcia i erudycji opowieściami. Dzięki temu twórczość tego wybitnego pisarza cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdy nowy tytuł spotyka się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem zarówno ze strony krytyków, jak i Czytelników.

(PK)