Długość książki to jeden z kluczowych czynników wpływających na odbiór lektury. Aby Czytelnik był zadowolony, musi tu zadziałać intuicja i rozeznanie autora. To on decyduje, jak bardzo rozwinąć fabułę, jakie elementy są niezbędne, a które można pominąć. Umiejętność wyczucia momentu, gdy opowieść należy zakończyć, to cecha doświadczonych twórców. Jednak nawet najlepsza intuicja musi uwzględniać oczekiwania Czytelników. Zbyt krótka książka może pozostawić odbiorców z uczuciem niedosytu, podczas gdy zbyt rozwlekła narracja grozi znużeniem i zniechęceniem. Najważniejsze jest znalezienie równowagi pomiędzy artystyczną wizją Autora a wymogami współczesnego rynku. Odpowiedź na pytanie, jaka powinna być długość książki, musi przede wszystkim uwzględniać specyfikę danego gatunku literackiego.
Powieści a długość fabuły
Powieści mają zazwyczaj objętość od 250 do 400 stron. Są to oczywiście bardzo ogóle dane, albowiem na jednej wydrukowanej stronie książki może zmieścić się bardzo różna ilość znaków. W tym przypadku najwięcej zależy od zastosowanego stopnia pisma czy kroju pisma. W literaturze obyczajowej lub romansach, które skupiają się na relacjach i emocjach, optymalna ilość stron to około 300. Z kolei powieści fantasy czy science fiction mają na ogół dużo większą objętość. Natomiast kryminały i thrillery, ze względu na dynamiczną akcję i konieczność utrzymania napięcia, często oscylują w przedziale 300-400 stron.
Książki naukowe i popularnonaukowe
Długość książek naukowych i popularnonaukowych powinna współgrać z ich konkretnym przeznaczeniem i tematyką. Książki naukowe zwykle są dłuższe, ponieważ wymagają szczegółowego omówienia zagadnień, badań i obszernej bibliografii. Tak więc w tym przypadku nie można mówić o tendencjach rynkowych. Nauka nie ogranicza się stronami.
Dla odmiany książki popularnonaukowe, których celem jest przekazanie wiedzy w sposób przystępny, liczą sobie zazwyczaj od 200 do 300 stron. Tutaj Autorzy, którzy też nierzadko są naukowcami, starają się przesadnie nie rozpisywać, aby nie zniechęcić Czytelników.
Co jeszcze decyduje o tym, jaka powinna być długość książki?
We współczesnej literaturze obserwuje się rosnącą popularność krótszych form. Niedługie powieści cieszą się szczególnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodszych Czytelników. E-booki i audiobooki dodatkowo sprzyjają tej tendencji, ponieważ umożliwiają czytanie książek w krótszym czasie, bo niemal w każdym miejscu. Dzieje się tak dzięki wszechobecnym w naszym życiu nowoczesnym urządzeniom, takim jak: czytnik, tablet czy smartfon.
Podsumowując, idealna długość książki zależy od gatunku, grupy docelowej i artystycznej wizji Autora. Najważniejsze jest jednak umiejętne wyważenie treści, aby zaspokoić ciekawość Czytelnika, nie przytłaczając go nadmiarem szczegółów. Współcześni autorzy coraz częściej dostosowują swoje dzieła do zmieniających się potrzeb rynku.
(PK)