fbpx

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

Dziś postanowiłem podjąć temat, który w mojej opinii interesuje wielu twórców słowa pisanego. A konkretnie – postaram się wyjaśnić, ile kosztuje wydanie własnej książki. Zacznę jednak od nakreślenia w kilku słowach sytuacji, w jakiej znaleźli się dziś zarówno wydawcy, jak i autorzy.

Takie nastały czasy…

Takie nastały czasy, że wielu współczesnych pisarzy, zwłaszcza tych początkujących, zderza się z problemem wydania własnego dzieła. Okazuje się, że nawet wartościowy utwór może trafić na lata do szuflady z powodów natury finansowej.

Dawniej, mam na myśli okres sprzed zmian ustrojowych, sytuacja była dość klarowna. Istniały wówczas tylko wydawnictwa państwowe i jeśli zapadała decyzja o wydaniu, to dalej szło już jak po maśle. A to dlatego, że środki na wydanie publikacji pochodziły z budżetu państwa.

Pod koniec ubiegłego wieku zaczęły powstawać wydawnictwa prywatne, z których część mogła liczyć na tzw. granty ministerialne. Zyskiwali na tym także autorzy, których dzieła zalewały deficytowy rynek książki. I wydawało się, że wraz z rozwojem kraju powinno być coraz lepiej. Niestety tak się nie stało. Dziś wydawnictwa mogą liczyć wyłącznie na siebie, czyli żyją z tego, co zarobią. Bez taryfy ulgowej, podobnie jak każde inne przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą. I ma to, rzecz jasna, swoje konsekwencje. Innymi słowy autorom także pozostaje liczyć głównie na siebie.

Napisałem taki wstęp, żeby było łatwiej zrozumieć, dlaczego wydawnictwa nie oferują pisarzom darmowego wydania ich dzieł. Oczywiście nie dotyczy to tzw. autorów topowych, inwestowanie w których prawie natychmiast się zwraca. Niestety jest ich niewielu, zaś pozostali są w dużo mniej komfortowej sytuacji. Oznacza to, iż chcąc wydać książkę powinni liczyć się z niemałymi wydatkami. Przynajmniej na początku swojej kariery pisarskiej. I właśnie oni zwykle poszukują informacji, ile kosztuje wydanie własnej książki.

Od czego zależy, ile kosztuje wydanie książki?

Jednym z ważniejszych czynników, od których zależy wydanie książki jest jej objętość. Mam na myśli ilość stron maszynopisu wydawniczego, który wyszedł spod pióra autora. W tym miejscu zwróciłbym szczególną uwagę na jakość materiału. Jeśli autor dobrze go przygotował, co przełoży się na mniejszą liczbę korekt, to niższy będzie koszt przygotowania publikacji do druku.

Na wycenę ma wpływ także to, czy książka będzie zawierać materiał ilustracyjny, czarno- biały lub kolorowy. Istotny jest też format dzieła, no i oczywiście nakład, czyli ilość egzemplarzy książek, które zamówią dystrybutorzy. Nie zapominajmy przy tym, że w całym tym procesie uczestniczą redaktorzy, korektorzy, redaktor techniczny, grafik i inni pracownicy wydawnictwa. Jak wspomniałem na samym początku, wydawnictwa się samofinansują, a co za tym idzie praca zespołu redakcyjnego pracodawca musi opłacić. I to wszystko jest częścią planu budżetowego publikacji. Tak więc, jeśli chcemy dowiedzieć się, ile kosztuje wydanie własnej książki, to najlepiej zwrócić się z tym pytaniem do wydawnictwa. I jeszcze jedna wskazówka… Aby uzyskać dokładną wycenę najlepiej jest przygotować tzw. propozycję wydawniczą, w której znajdą się najważniejsze parametry naszej publikacji. Ułatwi to znacznie zbudowanie kosztorysu.

(PK)