fbpx

Hans Hellmut Kirst – twórczość z pokojowym przesłaniem

Hans Hellmut Kirst to wybitny niemiecki pisarz, który urodził się 5 grudnia 1914 roku w Osterode w Prusach Wschodnich. Nawiasem mówiąc, Osterode to dziś polskie miasto Ostróda. Mając niespełna dwadzieścia lat, Kirst wstąpił do Wehrmachtu, gdzie służył do końca II wojny światowej, osiągając stopień kapitana. Po wojnie pracował początkowo jako dziennikarz i scenarzysta, by następnie w pełni poświęcić się pisarstwu.

Hans Hellmut Kirst zyskał sławę dzięki swoim powieściom z gatunku literatury wojennej. Jego twórczość jest pełna refleksji nad naturą ludzką oraz skutkami konfliktów zbrojnych. Właśnie to uczyniło go jednym z najważniejszych pisarzy europejskich drugiej połowy XX wieku.

Ogólnie rzecz biorąc, twórczość Hansa Hellmuta Kirsta charakteryzuje ironiczne i krytyczne podejście do zasad panujących w ówczesnej armii niemieckiej. Jego bohaterowie często zmagają się z codziennymi absurdami rygoru wojskowego, co odzwierciedla osobiste doświadczenia autora.

Najważniejsze dzieła

Największą popularność Kirst zdobył dzięki serii powieści o nazwie 08/15. Jej tytuł nawiązuje do potocznego niemieckiego określenia oznaczającego coś standardowego i przeciętnego. Na cykl składają się: 08/15 w partii (1978), 08/15 w koszarach (1954), 08/15 na wojnie (1954), 08/15 walczy do końca (1955) i 08/15 dzisiaj (1963). Dzieło stanowi satyryczno-krytyczną analizę Wehrmachtu i zyskało ogromne uznanie zarówno w Niemczech, jak i na świecie. Bez wątpienia na ten etap twórczości Kirsta duży wpływ wywarł inny niemiecki pisarz – Erich Maria Remarque.

Poza serią 08/15 Hans Hellmut Kirst napisał wiele innych powieści, które również bardzo dobrze przyjęli zarówno krytycy, jak i czytelnicy. Do najważniejszych z nich należą:

Fabryka oficerów (1955) – powieść ukazująca bezwzględne metody szkolenia oficerów w Trzeciej Rzeszy. Przedstawia ona dramatyczne losy młodych żołnierzy.

Wilki (1956) – powieść o próbie zachowania ludzkiej godności, a także o ludzkiej naturze i destruktywnej sile totalitaryzmu.

Noc generałów (1962) – powieść kryminalna osadzona w czasach II wojny światowej. Podstawą fabuły jest dochodzenie w sprawie serii morderstw dokonywanych przez niemieckiego generała.

Hans Hellmut Kirst – głos w intencji pokoju

Hans Hellmut Kirst zmarł 23 lutego 1989 roku w Bremie. Pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, który nadal fascynuje miłośników jego talentu na całym świecie. Książki tego niemieckiego pisarza wciąż tłumaczy się na wiele języków. Dzieje się tak dlatego, że zawierają realistyczne i krytyczne spojrzenie na wojnę. Są one nie tylko ważnym dorobkiem literatury wojennej XX wieku, lecz przede wszystkim istotnym głosem w intencji pokoju. A to już jest wartość ponadczasowa.

(PK)