fbpx

Czy dziecko może wydać własną książkę?

Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko może wydać własną książkę. Czy to tylko fantazja, czy też istnieje realna szansa, że pociecha może podzielić się swoimi pomysłami z szerokim światem literatury? W mojej opinii nie ma takiego przedziału wiekowego, który to definiuje. Niemniej odpowiedź na pytanie „czy dziecko może wydać własną książkę?” ma w sobie również kontekst prawny. Dlatego warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej ze wszystkich stron.

Rodzic a rozwój talentu literackiego dziecka

Dzieci od najmłodszych lat przejawiają ogromne zainteresowanie otaczającym ich światem. Ich wyobraźnia, kreatywność i zdolności językowe rozwijają się w niesamowity sposób. Współczesne metody nauczania stawiają na rozwój talentów naszych najmłodszych już od najwcześniejszych lat życia. Dlatego też nie dziwi, że niektóre dzieci przejawiają duże zainteresowanie twórczym pisaniem.

Dla dziecka, które marzy o napisaniu własnej książki, niezwykle ważne jest wsparcie rodziców. To prawda, że nic tak nie motywuje, jak właśnie wsparcie bliskich. Dobre słowo i aktywna pomoc rodzica czynią cuda. Dzieci tego potrzebują, bo inaczej zgaśnie ich zapał, rozpłynie się wena twórcza i pomału zainteresowanie sztuką pisania również zaniknie.

Czy dziecko może wydać własną książkę? Prawo i kilka faktów…

Historie dzieci, które odniosły sukces w dziedzinie literatury, pokazują, że wiek nie musi być przeszkodą w karierze pisarza. Jednakże należy pamiętać, że chcąc podjąć współpracę z wydawcą, małoletni autor powinien mieć na to zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Nie jest to jednak żadna przeszkoda w przypadku, gdy bliscy dziecko faktycznie wspierają.

Twórczość bardzo młodych pisarzy to sprawa całkiem normalna w świecie literackim. Weźmy choćby Mary Shelley – autorkę słynnej powieści Frankenstein albo: Współczesny Prometeusz. Swoją książkę napisała, gdy miała zaledwie 18 lat. Albo S.E. Hinton – autorka powieści Outsiderzy, jednego z najważniejszych dzieł literatury młodzieżowej. Książka powstała, gdy pisarka dopiero co ukończyła 16 lat.

Przykłady takich talentów znajdziemy również wśród pisarzy Wydawnictwa Borgis. Są to m.in.: Fabian Kobiałka („Ponadnaturalne”), Marianna Piworun („Powrót do bajki”), Mariusz Michalak („Wydrenowany umysł”).

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, czy dziecko może wydać własną książkę, jest jednoznaczna. Oczywiście może… ku radości bliskich i z korzyścią dla świata literatury. 😊

(PK)