fbpx

Co to jest antologia?

Dziś napiszę o tym, co to jest antologia. Zatem termin ten oznacza zbór tekstów literackich lub innych dzieł artystycznych, wybranych według określonego klucza tematycznego, gatunkowego, chronologicznego lub autorskiego. Może obejmować poezję, opowiadania, eseje, dramaty, a nawet piosenki czy dzieła wizualne. Antologie stanowią uporządkowaną i przystępną formę prezentacji literatury, kultury lub sztuki. Ponadto ukazują bogactwo i różnorodność wybranego obszaru twórczości.

Skąd pochodzi termin „antologia”?

Słowo „antologia” wywodzi się z greckiego „anthologia”, co oznacza dosłownie „zbieranie kwiatów”. Przy czym słowo „anthos” oznacza kwiat, zaś „legein” – zbierać. Najczęściej jednak całość tłumaczy się jako „bukiet kwiatów”, co w sensie metaforycznym powinniśmy odczytywać jako zbiór najpiękniejszych utworów.

Pierwsza antologia w historii

Termin „antologia” zyskał literackie znaczenie w starożytności, zaś za pierwszą antologię w historii uważa się dzieło zatytułowane Wieniec. Powstało ono w I wieku p.n.e. i zawierało epigramy, które zebrał poeta grecki Meleager z Gadary. Są to jego własne utwory oraz dzieła czterdziestu ośmiu innych wybitnych poetów greckich. Wśród nich byli tacy twórcy, jak Safon czy Anakreont. Po latach antologię tę zaczęto uzupełniać o utwory kolejnych autorów, w tym Filipa z Tesaloniki oraz Konstantyna Kefalasa.

Nie wystarczy wiedzieć, co to jest antologia…

Odpowiadając na pytanie „co to jest antologia?”, nie można ograniczać się wyłącznie znaczeniem samego terminu. Należy pamiętać, że antologie jako zbiory unikalnych utworów odgrywały i nadal odgrywają ważną rolę w literaturze. Pokazują, jak różnorodna i atrakcyjna potrafi być ona nawet w obrębie jednego gatunku. Dzięki nim mogą zaistnieć oryginalni i niezwykli Autorzy, a ich dzieła mogą cieszyć Czytelników teraz i w przyszłości.

W Polsce w wydawaniu antologii specjalizuje się Wydawnictwo Borgis. Jego nakładem regularnie ukazują się takie zbiory, jak: Poezja naszych dni, Opowieści naszych dni, Księga bajek najnowszych, Fantastyka bez granic i Erotyka bez kagańca.

Podsumowując, chciałbym podkreślić, iż antologie były i są dowodem na to, jak bardzo cenimy sztukę zbiorową. Zapewne również dlatego, że dostrzegamy w niej unikalną zdolność do tworzenia niepowtarzalnych „bukietów” idei, emocji i słów.

(PK)