fbpx

Jak wykreować bohatera w powieści?

jak wykreować bohatera

Pisarze, zwłaszcza początkujący, zastanawiają się, jak wykreować bohatera w powieści. Tworzenie takiej postaci, która zapada w pamięć Czytelników, to sztuka wymagająca wyczucia, wyobraźni i znajomości psychologii. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić… Kilka wskazówek W mojej opinii istnieje kilka uwarunkowań, po spełnieniu których bohater Twojej powieści będzie postacią interesującą. Zatem oto one: Nadaj mu głębię psychologiczną Aby … Czytaj dalej…

Porównanie w literaturze – definicja, rola i przykłady

porównanie w literaturze

Porównanie to jeden z podstawowych środków stylistycznych wykorzystywanych w literaturze. Polega ono na zestawieniu dwóch zjawisk, przedmiotów lub postaci na podstawie ich wspólnej cechy. W języku polskim najczęściej stosuje się spójniki „jak”, „jakby”, „niby”, „na kształt”, „podobnie jak”. Porównanie w literaturze jest narzędziem pozwalającym na lepsze zobrazowanie opisywanej rzeczywistości oraz podkreśla jej znaczenie. Do czego … Czytaj dalej…

Gdzie wydać wiersze?

gdzie wydać wiersze

Gdzie wydać wiersze? Wydanie tomiku poezji to marzenie wielu autorów, jednak droga do jego realizacji nie jest taka prosta. Choć możliwości publikacji jest wiele, to jednak nie wszystkie gwarantują szeroką dystrybucję i promocję. Współpraca z tradycyjnym wydawnictwem pozostaje najlepszym wyborem, choć znalezienie takiego, które zdecyduje się na publikację poezji, wymaga cierpliwości i determinacji. Wydawnictwa tradycyjne … Czytaj dalej…

Tomik poetycki, który warto przeczytać

myśli morowe

Dziś zapraszam na premierę kolejnej interesującej książki Wydawnictwa Borgis! Myśli morowe Mikołaja Kościuka to niezwykły, wręcz unikalny tomik poetycki. Jest w nim sporo różnych odniesień do tekstów, sztuki, a także zagadnień związanych z popkulturą oraz dialogiem społecznym. Wiele wynika już z samego spisu treści. Jego podrozdziałami są m.in. nihilizm i turpizm, które tworzą główną warstwę estetyczną … Czytaj dalej…

Epitety w literaturze

epitety w literaturze

Epitety to jedno z najważniejszych narzędzi stylistycznych w literaturze. Pełnią one niezmiernie ważną rolę w kształtowaniu wyrazistości języka, budowaniu nastroju i wzmacnianiu wyrazu artystycznego. Służą do określania rzeczowników poprzez dodanie im cech, które wpływają na odbiór treści utworu. Dzięki epitetom opisy stają się bardziej plastyczne, barwne i sugestywne. Epitety w literaturze to tak naprawdę nic … Czytaj dalej…

Automatyczne pisanie – między literaturą a ezoteryką

automatyczne pisanie

Automatyczne pisanie (ang. automatic writing) to bez wątpienia fascynująca technika twórcza. Polega ona na tym, że osoba zapisuje słowa bez świadomej kontroli nad ich treścią. Zjawisko to zyskało popularność zarówno w literaturze i sztuce, jak i w praktykach ezoterycznych. W przypadku tych ostatnich służy jako sposób na nawiązanie kontaktu z podświadomością lub nadprzyrodzonymi bytami. Automatyczne … Czytaj dalej…

Co to jest onomatopeja?

co to jest onomatopeja

Brzmienie tego słowa jest bez wątpienia bardzo przyjemne i dźwięczne. I chyba większość z nas spotkała się z nim… choćby w szkole na lekcji języka polskiego. Wtedy zapewne wydawało się nam, że nie jest to termin wart większej uwagi. Jednak dziś, gdy myślimy o pisaniu książek, taka wiedza wydaje się niezbędna. Dlatego też w tym … Czytaj dalej…

Czeski błąd – co oznacza i skąd się wziął?

czeski błąd

W języku polskim termin „czeski błąd” odnosi się do specyficznego rodzaju błędu ortograficznego lub typograficznego. Choć nazwa mogłaby sugerować powiązanie z Czechami, w rzeczywistości nie ma ona raczej związku z językiem naszych południowych sąsiadów. Chyba tyle samo, co ryba po grecku z Grecją… 🙂 Pochodzenie terminu „czeski błąd” Pojęcie „czeskiego błędu” wywodzi się z czasów, … Czytaj dalej…

Co to jest metafora?

co to jest metafora

Dziś poświęcę kilka słów jednemu z najciekawszych narzędzi literackich, jakim jest metafora. Spróbujmy ją zdefiniować. Tak więc, co to jest metafora? To figura retoryczna polegająca na zastąpieniu jednego wyrażenia innym, na zasadzie podobieństwa, ale bez użycia porównań typu „jak” czy „niczym”. Jest to jeden z najważniejszych i najczęściej stosowanych środków stylistycznych w literaturze oraz języku … Czytaj dalej…

Trwa nabór do 8 tomu Poezji naszych dni

Drodzy Poeci! W związku z dużą ilością zgłoszeń do tomu 7 antologii Poezja naszych dni i koniecznością zamknięcia naboru Wydawnictwo Borgis postanowiło otworzyć nabór do ósmej edycji tego unikalnego zbioru wierszy. Wszystkich poetów zainteresowanych współpracą zapraszamy do opublikowania swoich wierszy na zasadach przedstawionych poniżej. Informacja ogólna dotycząca kwalifikacji zgłaszanych wierszy oraz ich publikacji: *Autorzy, którzy współpracują … Czytaj dalej…

Dobra powieść pełna… magnetyzmu

dobra powieść

Po sukcesie książki Tomasza Lendziana W poszukiwaniu skrycie tęsknionej, która ukazała się w 2023 roku, mamy dziś jej kontynuację. Właśnie do księgarń w całej Polsce trafiła najnowsza powieść tego autora pt. W poszukiwaniu magnetyzmu materii. I znów jej bohater, Maciej Dobrucki, wraz ze swoją dawną przyjaciółką, podejmują walkę z wszechmocnym Najemrem. Trwa pogoń za prawdą … Czytaj dalej…

Rola narratora w powieści

rola narratora

Rola narratora w powieści jest ogromna i niezastąpiona w jej konstrukcji. Nadaje historii kształt, interpretuje wydarzenia oraz wpływa na odbiór fabuły. Narrator jest swoistym przewodnikiem po świecie, w którym rozgrywa się akcja książki. Jednym słowem bez narratora nie ma powieści. Wszechstronność narratora Narrator w powieści może przyjmować różne formy, w zależności od wybranej przez Autora … Czytaj dalej…

Ewolucja gatunków literackich

ewolucja gatunków literackich

Gatunek literacki to pojęcie, które od stuleci służy jako narzędzie porządkujące różnorodność dzieł literackich. Początkowo definiowano go jako zbiór zasad i konwencji określających formę, tematykę oraz styl utworów literackich. W starożytności Arystoteles, w swojej Poetyce, wyróżnił trzy podstawowe gatunki: epikę, lirykę i dramat. Każdy z nich charakteryzował się odrębnymi cechami, takimi jak: narracyjność w epice, … Czytaj dalej…

Jaka powinna być długość książki?

jaka powinna być długość książki

Długość książki to jeden z kluczowych czynników wpływających na odbiór lektury. Aby Czytelnik był zadowolony, musi tu zadziałać intuicja i rozeznanie autora. To on decyduje, jak bardzo rozwinąć fabułę, jakie elementy są niezbędne, a które można pominąć. Umiejętność wyczucia momentu, gdy opowieść należy zakończyć, to cecha doświadczonych twórców. Jednak nawet najlepsza intuicja musi uwzględniać oczekiwania … Czytaj dalej…

Rodzaje wydawnictw

rodzaje wydawnictw

Wydawnictwa odgrywają główną rolę w procesie rozpowszechniania wiedzy, informacji i kultury. Istnieją różne rodzaje wydawnictw, a ich klasyfikacja zależy od charakteru wydawanych materiałów, grupy docelowej lub medium publikacji. Ogólnie rzecz biorąc, można je podzielić na dwie najważniejsze grupy. Oto one: Podział według tematyki i odbiorców Wydawnictwa naukowe Wydawnictwa naukowe specjalizują się w publikowaniu prac badawczych, … Czytaj dalej…

Recenzja książki jako narzędzie komunikacji

recenzja książki

Recenzja książki to forma pisemnej wypowiedzi, której celem jest subiektywna ocena dzieła literackiego z zachowaniem argumentacji popartej gruntowną wiedzą. Jest to zarówno analiza treści, jak i sposób na przedstawienie opinii na temat określonych wartości. Mogą to być walory artystyczne, emocjonalne, edukacyjne, inspiracyjne, rozrywkowe, społeczno-kulturowe, historyczne, czy też uniwersalne. Recenzja stanowi ważne narzędzie komunikacji pomiędzy autorem … Czytaj dalej…

Gdzie wydać biografię?

gdzie wydać biografię

Wiele osób, w tym niekoniecznie pisarzy, zadaje sobie pytanie, gdzie wydać biografię. Chyba większość z nas ma ciekawe życie, więc dlaczego by nie podzielić się z innymi swoimi wspomnieniami…? Pisanie biografii to często także zwieńczenie życiowych doświadczeń, wyraz szacunku dla bliskich lub pragnienie upamiętnienia ważnych wydarzeń. Niestety współczesny rynek wydawniczy rzadko otwiera swoje podwoje dla … Czytaj dalej…

Jak tworzyć dialogi? – dylemat początkujących pisarzy

jak tworzyć dialogi

Konstruowanie dialogów w powieści to jedno z ważniejszych zadań, przed którym staje każdy pisarz, szczególnie na początku swojej kariery. Rozmowy nie tylko napędzają akcję, ale również odzwierciedlają charakter postaci, budują napięcie i wzbogacają narrację. Jak tworzyć dialogi? Okazuje się, że podejście do tego tematu może się znacząco różnić w zależności od gatunku literackiego. Dialogi w … Czytaj dalej…

Gdzie wydać powieść?

gdzie wydać powieść

Wiemy doskonale, że napisanie książki to jedno, a jej wydanie to już całkiem inna bajka. Znalezienie odpowiedniego wydawcy jest niezmiernie istotne. W mojej opinii najbardziej perspektywiczną formą wydania jest współpraca z wydawnictwem tradycyjnym. Zaoferuje ono nie tylko profesjonalne wsparcie redakcyjne, ale także podejmie przemyślane działania promocyjne i dystrybucyjne. Bez tego owoc naszej twórczej pracy nigdy … Czytaj dalej…

Jak zostać dobrym pisarzem?

jak zostać dobrym pisarzem

Marzysz o tym, by zostać pisarzem? Wyobrażasz sobie swoje nazwisko na okładce bestsellera, a może pragniesz tworzyć historie, które poruszają serca Czytelników na całym świecie? Droga do sukcesu w świecie literatury bywa trudna, ale do pokonania. Jakie cechy powinien mieć dobry pisarz? Co zrobić, aby zaistnieć na rynku? Poniżej kilka wskazówek. Kilka wskazówek Profesjonalny pisarz … Czytaj dalej…