To prawda – ciekawa literatura fantastyczna nie powstaje przypadkiem. Wymaga bowiem przemyślanego planu, ale przede wszystkim ogromnej wyobraźni. Twórca musi nie tylko wykreować niewyobrażalny dla statystycznego Kowalskiego świat, ale również pokazać, jak się w nim poruszać. Czytelnik sięgnie po taką książkę tylko wtedy, gdy poczuje, że ma do czynienia z czymś wyjątkowym, a jednocześnie sensownym. W tym gatunku literackim nadrzędną rolę odgrywa wyobraźnia, niemniej nie zapominajmy o narracji i budowaniu napięcia. Liczy się także wiarygodność bohaterów, pomimo ich często nadludzkich cech.
Ciekawa literatura fantastyczna z akcją w innym świecie
Bazą każdego utworu z tego gatunku jest świat, który wykreował autor. Trzeba go budować konsekwentnie, unikając sprzeczności i nadmiaru zbędnych elementów. Dobrze przedstawiona rzeczywistość wciągnie Czytelnika już od pierwszych stron. Pisarz musi zadbać o szczegóły – język, kulturę, geografię czy historię uniwersum. Przykładem może być Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego. Stworzony przez niego świat żyje często uniwersalnymi, bliskimi cywilizacji ludzkiej zasadami, przez co wydaje się Czytelnikowi niezwykle atrakcyjny. Obecność magii, potworów i niezwykłe przygody nadają opowieściom o Wiedźminie niepowtarzalny klimat. Dzięki temu seria książek Andrzeja Sapkowskiego zyskała ogromną popularność na całym świecie.
Istotna rola bohatera
W tym gatunku literackim równie istotny jak świat jest bohater, który dąży do określonego celu, ma swoje słabości i emocje. Ciekawa literatura fantastyczna nie odżegnuje się od problemów moralnych i wewnętrznych dylematów postaci. Zderzenie jednostki z trudnymi do pokonania siłami buduje napięcie, dzięki czemu trudno jest się oderwać od lektury. Świetnym przykładem jest Frodo z Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena. Mimo że nie posiada on magicznych mocy, podejmuje się misji, która zmienia losy świata. Taki bohater sprawia, że Czytelnik dość łatwo się z nim utożsamia.
Antologia opowiadań fantastycznych to właściwy wybór…
Twórca, który chce podzielić się swoją twórczością z szerszym gronem odbiorców, powinien rozważyć udział w profesjonalnej publikacji. W mojej opinii doskonałym wyborem jest wydawana przez Wydawnictwo Borgis antologia opowiadań Fantastyka bez granic. W zbiorze tym pojawiają się utwory nie tylko twórców doświadczonych, ale też debiutantów. Obecnie trwają prace nad kolejnym tomem tej wyjątkowej serii. Jest to dobra okazja, aby zaistnieć w świecie literackim, a przy tym rozwijać swój warsztat pisarski.
(PK)