Skąd wziąć temat na dobrą książkę? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należałoby się najpierw zastanowić, o czym w ogóle jesteśmy w stanie pisać. Zaznaczam, że to nie kwestia braku ambicji, ale szczerości wobec samego siebie. Czy masz potrafisz stworzyć nierzeczywiste światy, kreować bohaterów i ich emocje? A może lepiej czujesz się w przekładaniu faktów na przystępny język – czyli w literaturze popularnonaukowej? A może Twoje życie lub doświadczenia innych osób, które znasz byłyby warte opisania w książce? Podobny wybór w twórczości pisarskiej jest równie ważny jak wybór samego tematu.
W poszukiwaniu inspiracji
Gdy już wiesz, jaki rodzaj literatury najbardziej Ci odpowiada, czas na szukanie inspiracji. I tu dobra wiadomość: temat na dobrą książkę może być wszędzie. Wystarczy uważnie obserwować świat. Rozmowa w autobusie, niepozorna notatka prasowa, rodzinna historia sprzed lat – wszystko to może być początkiem fajnej opowieści.
Dobry pisarz musi mieć intuicję, która go poprowadzi. A jeśli jeszcze jej nie ma, to musi ją w sobie wyćwiczyć. Jak to zrobić…? Nijak, przyjdzie sama, pojawi się wraz z pisarskim doświadczeniem. Tymczasem podam Ci kilka wskazówek.
Inspiracje warto czerpać z własnych pasji i zainteresowań. Interesujesz się astronomią? Może książka popularnonaukowa o kosmosie pójdzie Ci w miarę łatwo? Jeśli np. fascynuje Cię historia, to spróbuj sprawdzić się w powieści historycznej. A może opowieść dziadków stanie się kanwą literatury wspomnieniowej? A może poniesie Cię wyobraźnia jak choćby J.K. Rowling…? Czy wiesz, że pisarka wpadła na pomysł historii o Harrym Potterze podczas podróży pociągiem? Tak, tak, wcale nie siedziała w bibliotece obłożona książkami. 😊
Temat na dobrą książkę bliski Autorowi
Na koniec warto wspomnieć o jednym: temat książki powinien być bliski Autorowi. Czasem najlepszym pomysłem jest czerpanie z własnych doświadczeń i wiedzy. Wcale nie musisz od razu sięgać po jakąś wyszukaną tematykę. Pisanie to proces długotrwały i wymagający. Jeśli dana tematyka Cię nie porywa, to szybko stracisz zapał do pisania. Dlatego szukając czegoś inspirującego, zapytaj najpierw siebie, co uważasz za ciekawe i warte zgłębienia. Pisanie książki nie może być obowiązkiem, lecz ogromną przyjemnością, podróżą w niezwykły świat wyobraźni. Takie jest prawo twórczości literackiej. Jeśli myślisz inaczej, to Czytelnicy szybko Ci to wypomną.
(PK)