fbpx

Jak powstaje książka?

Jak powstaje książka? Zacznijmy od tego, że każda publikacja, którą widzimy w księgarniach, to efekt pracy wielu osób. Zanim trafi na ich półki musi przejść przez kilka ważnych etapów. Oto jak wygląda proces powstawania książki:

Od pomysłu do pisania

Każda książka zaczyna się od pomysłu. Autor wymyśla fabułę, bohaterów i świat, w którym toczy się akcja. Jeśli jest to publikacja popularnonaukowa lub poradnik, wówczas Autor zbiera materiały i tworzy strukturę treści. Samo pisanie może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Zależy to od doświadczenia Autora i stopnia trudności podjętego tematu. Po ukończeniu książki Autor powinien poprawić błędy, nieścisłości i styl. Musi też sprawdzić, czy historia jest spójna i zrozumiała. Nie zaszkodzi też, aby poprawił błędy ortograficzne, interpunkcyjne i literówki. Oczywiście w miarę swoich możliwości, albowiem nie każdy, nawet dobry Autor, zna się doskonale na wszystkich zasadach językowych. I to jest całkiem normalne.

Współpraca z wydawcą

Następny krok, to zgłoszenie publikacji do wydawnictwa. Dobrze jest przygotować propozycję wydawniczą. Jeśli wydawnictwo zdecyduje się na jej wydanie, to uruchamia cały procesem produkcji książki. Nazywa się to procesem wydawniczym. W wydawnictwie wykonuje się kolejne etapy  prac nad książką. Książkę redaguje się, poddaje korekcie, wykonuje się skład tekstu, projektuje okładkę i jej wnętrze… Potem oddaje się ją do druku.

Następnie gotowe egzemplarze publikacji trafiają do dystrybutorów hurtowych, a od nich do księgarń, czyli dystrybutorów detalicznych. W tym czasie swoją pracę kontynuuje zespół wydawnictwa, który zajmuje się promocją dzieła. Zadanie polega na tym, aby dotarło ono do jak największej liczby odbiorców.

Warto wiedzieć, jak powstaje książka

Jak widzicie, żeby wiedzieć, jak powstaje książka, należy zrozumieć choćby podstawowe etapy procesu wydawniczego. Nie ukrywam, że nie jest to łatwa droga. Niemniej na jej końcu czeka nagroda w postaci gotowej publikacji. I to jest ogromna satysfakcja zarówno dla Autora, jak i wydawnictwa. A dodatkowo Autor zyskuje wdzięczność Czytelników, albowiem świat bez literatury byłby po prostu nudny.

(PK)