Recenzja książki to forma pisemnej wypowiedzi, której celem jest subiektywna ocena dzieła literackiego z zachowaniem argumentacji popartej gruntowną wiedzą. Jest to zarówno analiza treści, jak i sposób na przedstawienie opinii na temat określonych wartości. Mogą to być walory artystyczne, emocjonalne, edukacyjne, inspiracyjne, rozrywkowe, społeczno-kulturowe, historyczne, czy też uniwersalne.
Recenzja stanowi ważne narzędzie komunikacji pomiędzy autorem a potencjalnymi czytelnikami. Pomaga bowiem tym ostatnim w podjęciu decyzji o ewentualnym sięgnięciu po daną lekturę.
Co powinna zawierać recenzja książki?
Recenzja książki powinna zawierać przede wszystkim informacje podstawowe. Należą do nich m.in.: tytuł, nazwisko autora i reprezentowany gatunek literacki.
Klasyczna recenzja książki musi obejmować krótkie streszczenie fabuły. Recenzent przedstawia jej główne założenia lub tematykę dzieła, unikając jednak zbędnych szczegółów.
Kolejne elementy recenzji to analiza i ocena. Stanowią one jej zasadniczą część. W tym przypadku recenzent skupia się na kwestiach kluczowych. Są to: styl pisarski, struktura narracyjna, kreacja postaci, tempo akcji czy oryginalność pomysłu. Ważne jest także wskazanie mocnych i słabych stron publikacji.
Dalej nadchodzi czas na osobistą opinię. Recenzja książki jest oceną subiektywną, ale musi być wiarygodna. Dlatego też zawarte w niej uwagi, zwłaszcza krytyczne, zawsze należy dobrze uargumentować.
Podsumowanie i rekomendacja wieńczy recenzję. Na zakończenie mamy do czynienia z podsumowaniem, czyli głównymi wnioskami, z których wynika kompleksowa ocena dzieła. W tym miejscu powinna pojawić się też wskazówka dla jakiego odbiorcy książka byłaby odpowiednia.
Rola recenzji
Jak już zaznaczyłem wcześniej, recenzja książki to narzędzie komunikacji pomiędzy książką a jej przyszłymi czytelnikami. Z tego wynika, że recenzent powinien być osobą dobrze obeznaną z literaturą. Ma posiadać umiejętność analitycznego myślenia oraz zdolność do wyrażania opinii w sposób przystępny i wyważony. Wcale nie musi być znawcą literatury z wykształcenia. Najważniejsze, aby miał odpowiednie doświadczenie i wiedzę z zakresu danego gatunku literackiego.
Dzięki recenzji czytelnicy mogą lepiej zrozumieć intencje autora oraz dostrzec wartość utworu. Natomiast autorzy zyskują cenną informację zwrotną, która może pomóc im w dalszej pracy twórczej. Recenzja książki ma więc za zadanie wspomagać zarówno pisarzy, jak i czytelników.
(PK)