fbpx

Najdłuższa powieść w historii a dzisiejsze standardy

Za najdłuższą powieść świata uznaje się monumentalne dzieło z XVII wieku Artamène ou le Grand Cyrus. Jego autorką jest francuska pisarka Madeleine de Scudéry. Powieść ta, zaliczana do gatunku romansu dworskiego, liczy około 10 milionów znaków ze spacjami. Przekłada się to na 250 arkuszy wydawniczych. Cała historia rozgrywa się w realiach starożytnego Bliskiego Wschodu i Europy. Autorka bardzo skomplikowała fabułę, w której dominują intrygi i moralne dylematy. Powieść Madeleine de Scudéry była niezwykle popularna w czasach swojej premiery, ale dziś pozostaje głównie ciekawostką historyczną. Nie cieszy się nawet niewielkim zainteresowaniem, albowiem jest w niej sporo chaosu, co zupełnie nie odpowiada dzisiejszym standardom literackim.

Jak długie są współczesne powieści?

Współczesne powieści liczą zazwyczaj od 320 000 do 600 000 znaków ze spacjami, co daje 8–15 arkuszy wydawniczych. Rzecz jasna długość książki różni się w zależności od gatunku, który reprezentuje:

● Powieści kryminalne i thrillery rzadko przekraczają objętość 12 arkuszy wydawniczych, aby móc utrzymać dynamikę akcji.

● Książki z gatunku fantasy i science fiction często są dłuższe i zazwyczaj mieszczą się w przedziale 18–20 arkuszy wydawniczych (np. Władca Pierścieni autorstwa J.R.R. Tolkiena).

Literatura obyczajowa czy romans mieszczą się zazwyczaj w granicach 10–12 arkuszy wydawniczych.

W dzisiejszych czasach najdłuższe dzieła to zazwyczaj książki z gatunku fantasy. Weźmy choćby takie utwory, jak cykl powieściowy Koło Czasu Roberta Jordana czy wielotomowa saga Pieśń lodu i ognia George’a R.R. Martina. Są to powieści wielowątkowe i pełne rozbudowanych opisów.

Najdłuższa powieść kontra najkrótsza

W dzisiejszych czasach powieści są już raczej krótsze i bardziej zwięzłe. Oczywiście wiele zależy od koncepcji i inwencji twórczej autora. Historia literatury pamięta nie tylko powieść najdłuższą. Jest w niej także miejsce na… najkrótszą. Ten ciekawy rekord przypisuje się Ernestowi Hemingwayowi. Ten sławny pisarz podobno stworzył mikro-powieść z sześciu słów pt. For sale: baby shoes, never worn (tłum.: Na sprzedaż: buciki dziecięce nienoszone). Podobno, gdyż nie do końca wiadomo, czy to aby nie legenda…

Co lepsze: powieść długa czy krótka? Osobiście wolę historie nieco dłuższe. A tak w ogóle, to we wszystkim potrzebny jest umiar. 😊

(PK)