Problemy ze snem dotykają coraz większej liczby osób. Stres, szybkie tempo życia, nadmiar bodźców – to tylko niektóre czynniki, które powodują trudności z zasypianiem. Wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze w rozwiązaniu tego problemu – dobra książka czy środki farmaceutyczne. Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.
Dobra książka – naturalny sposób na wyciszenie
Czytanie książki przed snem to jedna z najstarszych i najprostszych metod relaksacji. Okazuje się, że spędzając kilkanaście minut z lekturą, wyciszamy umysł. Oto główne zalety tej metody:
● Wyłączenie lub choćby odstawienie elektroniki. Współczesne urządzenia, takie jak komputery, tablety czy smartfony, emitują niebieskie światło, które może zakłócać produkcję melatoniny. Ta zaś jest hormonem odpowiedzialnym za sen. Książka nie emituje żadnego światła, co pozwala organizmowi naturalnie przygotować się do odpoczynku. Nawiasem mówiąc, w przypadku dzieci korzystanie z elektroniki przed pójściem do łóżka to chyba najczęstsza przyczyna problemów z zasypianiem.
● Redukcja stresu. Czytanie książki pomaga odciągnąć uwagę od codziennych problemów i obniżyć poziom stresu. Badania wykazują, że już sześć minut z książką może zredukować stres nawet o 68%.
● Stymulowanie wyobraźni. Lektura pozwala oderwać się od rzeczywistości, przenosząc nas w inne światy. Odłączenie się od rzeczywistości, a więc i od codziennych zmartwień, ułatwia zasypianie.
● Brak efektów ubocznych. Czytanie nie wiąże się z żadnymi niepożądanymi skutkami, co czyni je metodą bezpieczną, pozbawioną ryzyka uzależnień czy negatywnych reakcji fizjologicznych.
Jednak nie każda książka jest odpowiednia do czytania przed snem. Dynamiczne thrillery, pełne napięcia powieści lub literatura grozy mogą pobudzać i wręcz utrudniać zasypianie. Ważne jest więc, by sięgać po spokojne i relaksujące treści.
Tabletka nasenna – szybkie rozwiązanie z ryzykiem
W obliczu problemów ze snem wiele osób decyduje się na farmakologiczne środki nasenne. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?
● Szybkie działanie. Tabletki nasenne potrafią działać niemal natychmiastowo, co przekonuje osoby, które od dłuższego czasu zmagają się z bezsennością. Ponadto tabletki mogą okazać się pomocne w sytuacjach, gdy musimy się wyspać, np. przed jakimś ważnym wydarzeniem. Podsumowując, efekt szybkiego zasypiania to główna zaleta środków farmaceutycznych.
● Efekty uboczne. Regularne stosowanie leków nasennych może prowadzić do uzależnienia. Co gorsza organizm stopniowo przyzwyczaja się do podawanej substancji. W efekcie powoduje to konieczność zwiększania dawki w celu osiągnięcia tego samego efektu. Tabletki nasenne mogą wywoływać także szereg innych skutków ubocznych. Nie będę o nich tu pisał, albowiem nie jestem ani lekarzem, ani farmaceutą. Wszystko znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania każdego takiego leku.
● Maskowanie problemu. Stosowanie tabletek nasennych to często obchodzenie przyczyn bezsenności. Tym samym nie tylko nie rozwiązujemy samego problemu, lecz nierzadko go pogłębiamy.
Dobra książka czy tabletka – co wybrać?
Decyzja o tym, co wybrać – książkę czy tabletkę – zależy od czynników indywidualnych. Jeśli problemy ze snem są sporadyczne, wówczas dobra książka może okazać się wystarczającym sposobem na wyciszenie. Czytanie bowiem, o czym wspomniałem powyżej, uspokaja.
Z kolei środki farmaceutyczne mogą okazać się niezbędne w sytuacjach wyjątkowych. Szczególnie wtedy, gdy bezsenność staje się uporczywa i negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Trzeba jednak jak zawsze pamiętać, żeby stosować je wyłącznie pod kontrolą lekarza.
A przy okazji… W księgarni internetowej Wydawnictwa Borgis znajdziecie wiele interesujących książek polskich autorów. Są to bardzo wartościowe publikacje, których lektura z pewnością pozytywnie wpłynie na Wasz nastrój.
(PK)