fbpx

Usługi wydawnicze – jak z nich skorzystać?

Wydawanie książek, czasopism i innych publikacji jest zadaniem trudnym i czasochłonnym, które wymaga zarówno kreatywności, jak i wiedzy specjalistycznej. Na szczęście istnieją firmy świadczące profesjonalne usługi wydawnicze, które pomagają autorom, organizacjom, instytucjom czy przedsiębiorstwom zrealizować swoje zamierzenia. W niniejszym materiale podzielę się kilkoma spostrzeżeniami na temat tego, czym są usługi wydawnicze i jak z nich skorzystać.

Co to są usługi wydawnicze?

Usługi wydawnicze to zbiór usług oferowanych przez wyspecjalizowane firmy zatrudniające redaktorów językowych, redaktorów technicznych, grafików i innych specjalistów. Podmioty te pomagają podmiotom fizycznym i prawnym w przygotowaniu oraz wydaniu publikacji w sposób profesjonalny. Usługi wydawnicze mogą obejmować wiele czynności, takich jak: redagowanie tekstu, korekta, projektowanie okładek, skład, druk, dystrybucja, a nawet promocja.

Na kogo się zdać?

Zdecydowanie należy zdać się na profesjonalne wydawnictwo. Współpracując z doświadczonym wydawcą lub firmą świadczącą tego typu usługi, będziemy spokojni o efekt. W przypadku książki redaktorzy poprawią gramatykę i styl, grafik przygotuje atrakcyjną okładkę, redaktor techniczny zaprojektuje wnętrze itd. itd. Oczywiście dotyczy to też wykonania czasopisma albo innej publikacji. 

Poza tym specjaliści z branży wydawniczej, zwłaszcza profesjonalni wydawcy, mają rozległą wiedzę na temat rynku. Znają trendy i preferencje czytelników, więc każdą publikację dostosują do wymogów rynkowych. 

Zakres usługi wydawniczej należy zawsze dopasować do celów i budżetu. Niezależnie od tego, czy chce się wydać książkę, czasopismo czy broszurę, z doświadczonym wydawcą zawsze można się porozumieć.

Czas to pieniądz

Przygotowanie publikacji do druku to często proces skomplikowany i czasochłonny. Wybór dobrego wydawnictwa pozwoli skupić się na tworzeniu treści, podczas gdy specjaliści zajmują się resztą. To oszczędzi czas i energię zleceniodawcy.

Usługi wydawnicze – gdzie szukać?

Moim zdaniem pierwszym krokiem jest znalezienie wydawcy cieszącego się dobrą opinią. Wybór zależy od naszych oczekiwań. Jeśli na przykład chcemy wydać książkę tylko po to, by pokazać ją bliskim i przyjaciołom, to sprawa wydaje się prosta. Firm świadczących taką ograniczoną usługę wydawniczą jest wiele i łatwo je odnaleźć w Internecie. Natomiast, jeśli chcielibyśmy wstawić naszą książkę do księgarń i zapewnić jej przyzwoitą promocję, wówczas powinniśmy poszukać renomowanego wydawnictwa. I tu też na pomoc przyjdzie nam Internet.

Zdajmy się na dorobek i doświadczenie potencjalnego wydawcy naszej publikacji. 

Wydawnictwo Borgis od kilkudziesięciu lat świadczy usługi wydawnicze. Ciekawostką jest, że po zmianach ustrojowych w 1989 roku było ono pierwszą firmą w Warszawie z własnym komputerowym składem tekstu. Pracowaliśmy wówczas na oprogramowaniu TeX z licencją numer… 001 dla jego polskojęzycznej wersji. 🙂 Od tamtych lat zmieniło się wiele, rzecz jasna na korzyść. Oczywiście od strony technologicznej, ale też jesteśmy dziś bogatsi o wieloletnie doświadczenie. Dlatego też, powierzając nam swoje dzieło, możecie spać spokojnie. Dobry efekt murowany! 🙂

(PK)