fbpx

Opowieści historyczne o PRL-owskiej Warszawie

WisielecMiłośnikom historii chciałbym dziś zarekomendować wydany przez Wydawnictwo Borgis zbiór opowiadań pt. Wisielec z ulicy motyli autorstwa Andrzeja Świdlickiego. W swojej książce pisarz przenosi nas do świata magicznych ulic Warszawy okresu PRL-u. Zatem w opowieściach Andrzeja Świdlickiego znajdziemy galerię osobliwych postaci –przedsiębiorczych rzemieślników, handlarzy, przemytników i spekulantów. To właśnie w towarzystwie tych oryginalnych bohaterów wyruszamy w tajemnicze wędrówki, odkrywając miejsca skryte w półcieniach za bramami kamienic. Odwiedzamy również takie miejsca, które przyciągają zwłaszcza piękne kobiety, pragnące odrobiny luksusu, odskoczni od szarej rzeczywistości. Bywamy tam, gdzie można było wówczas poczuć zapach bogactwa. Trafiamy na niedostępne dla zwykłych ludzi salony, o istnieniu których w społeczeństwie pokątnie szeptano. Opowieści historyczne Andrzeja Świdlickiego pt. Wisielec z ulicy motyli odkrywają wiele niezwykłych tajemnic epoki PRL-u.

Opowieści historyczne – świadkowie minionej epoki

Bez wątpienia dużą wartością książki Andrzeja Świdlickiego jest to, że Autor wplótł do swoich opowiadań postaci związane z polską historią. W utworze pojawiają się takie wybitne osobistości, jak Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, Lech Wałęsa – ikona Solidarności i Zdzisław Najder, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W ten sposób Autor stara się podkreślić ich znaczenie w kształtowaniu się naszej historii współczesnej.

Opowieści historyczne – dialog z przeszłością

Jak już wspomniałem, proza Andrzeja Świdlickiego odwołuje się do przeszłości. Nie jest jednak wobec niej bierna. Wchodzi z nią w dialog, przez co zmusza Czytelnika do refleksji na temat ważne dla współczesnego świata. Książka Wisielec z ulicy motyli to nie tylko zbiór opowieści, to prawdziwa podróż w czasie, która pozwala nam zgłębić i zrozumieć tajemnice minionej epoki.

Andrzej Świdlicki doskonale potrafił przywołać atmosferę PRL-owskiej Warszawy, oddając jej unikalny urok i tajemniczość.

Historia i teraźniejszość

Dzięki zbiorowi opowiadań Wisielec z ulicy motyli Czytelnik może poznać nie tylko sekrety warszawskich ulic i uliczek, ale też przemierzyć duchowe przestrzenie naszej historii. Przeto z każdym, kolejnym opowiadaniem stajemy się współczesnymi świadkami ożywionej przeszłości. 

Opowieści historyczne Andrzeja Świdlickiego pt. Wisielec z ulicy motyli to książka ciekawie napisana, którą naprawdę warto przeczytać! Zbiór opowiadań dostępny jest w Księgarni Borgis, a także w większości innych księgarń w kraju.

(PK)