fbpx

Najstarsza bajka na świecie

Najstarsza znana bajka na świecie to Epos o Gilgameszu. Pochodzi z Mezopotamii i powstała około 2000 roku p.n.e. Nie jest to typowa bajka, jakie znamy dzisiaj, lecz epicka opowieść wierszowana o przygodach bohatera o imieniu Gilgamesz. Niemniej historia ta zawiera wiele elementów, które można by uznać za charakterystyczne dla bajek. Są to: podróże, spotkania z nadprzyrodzonymi istotami i nauki moralne.

Epos o Gilgameszu uważa się za jeden z najważniejszych tekstów w historii literatury. Ponadto utwór ten jest jednym z najstarszych znanych pisemnych dzieł literackich. Opisuje on przygody Gilgamesza, króla sumeryjskiego miasta Uruk, i jego przyjaciela Enkidu. I jak to w wielu bajkach bywa, mamy też walkę z potężnym potworem i poszukiwanie nieśmiertelności. Co ciekawe i ważne dla literatury i kultury w ogóle, epos zawiera opis… potopu.

Pomimo iż Epos o Gilgameszu nie jest klasyczną bajką, to wywarł ogromny wpływ na późniejszych autorów opowieści i legend.

Epos o Gilgameszu nie ma jednego autora. W efekcie to starożytne dzieło jest kompilacją różnych wersji opowieści o Gilgameszu. Przekazywano je ustnie i zapisywano na glinianych tabliczkach przez wieki w starożytnej Mezopotamii. Podobno było ich co najmniej siedem.

Najstarsza bajka i bajki najnowsze

Najstarsza bajka na świecie zapoczątkowała niezwykły proces literacki, który trwa do dziś. Wszyscy znamy twórczość  Charlesa Perraulta, Braci Grimm, Hansa Christiana Andersena czy Jeana de La Fontaine’a. Bez tych wspaniałych bajkopisarzy nie byłoby szczęśliwego dzieciństwa. Co by nam czytały babcie i mamy na dobranoc…? 🙂 Dzieła, które wyszły spod ich piór, są nieprzemijające, podobnie jak pierwsza bajka sprzed kilku tysięcy lat Epos o Gilgameszu. A morałami, które z nich wynikają, kierujemy się na co dzień, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Na koniec chciałbym dodać, że w Wydawnictwie Borgis trwają intensywne prace redakcyjne nad kolejny tomem antologii Księga bajek najnowszych. Tymczasem zapraszam do zapoznania się z jej poprzednim wydaniem. Książka dostępna jest w większości księgarń, w tym w Księgarni Borgis. Zapewniam, że utwory naszych zdolnych bajkopisarzy są niezwykle oryginalne i na pewno przypadną dzieciom do gustu.

(PK)