Nowości bibliograficzne

© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2018, s. 215-216

Bogdan Kędzia

Bluszcz pomocny w astmie oskrzelowej u dzieci
Zeil S., Schwanebeck V., Vogelberg C.: Tolerance and effect of an add-on treatment with a cough medicine containing ivy leaves dry extract on lung function in children with bronchial asthma. Phytomed. 2014, 21, 1216-1220.
Ekstrakt z liści bluszczu pospolitego (Hedera helix L.) jest znany z działania wykrztuśnego u pacjentów z chorobami płuc połączonymi z uporczywym kaszlem. Poza tym charakteryzuje się właściwościami wydzielniczymi i rozkurczającymi drogi oddechowe. Natomiast niewiele jest danych odnośnie jego działania leczniczego w astmie oskrzelowej, szczególnie u dzieci.
Badaniami klinicznymi objęto 30 dzieci obojga płci w wieku 6-12 lat cierpiących na niekontrolowaną średnio zaawansowaną alergiczną astmę oskrzelową niereagującą na wziewne podawanie budezonidu.
Pacjentom tym podawano przez 4 tygodnie suchy ekstrakt etanolowy z liści bluszczu pospolitego (5:1, 30% etanol) w postaci syropu 2 razy dziennie w łącznej dawce 70 mg ekstraktu w przeliczeniu na α-hederynę.
Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że ekstrakt etanolowy z liści bluszczu znacznie usprawniał pojemność życiową płuc (VC) średnio o 0,052 l, maksymalną pojemność wydechową jednosekundową (FEV1) o 0,059 l oraz maksymalną pojemność wydechową MEF25 o 0,0861 l/s i MEF75-25 o 0,0115 l/s.
Dane te wskazują, że dzieci z niekontrolowaną średnio zaawansowaną alergiczną astmą oskrzelową w ramach regularnej terapii inhalacyjnej kortykosteroidowej mogą korzystać z dodatkowej terapii polegającej na doustnym stosowaniu suchego ekstraktu etanolowego z liści bluszczu pospolitego.
Len przeciwko biegunkom
Palla A.H., Khan

To jest tylko fragment artykułu. Aby przeczytać całość, przejdź do Czytelni medycznej.