Wydawnictwo z pasją

Wydawnictwo z pasją

od Jadwigi Stańczakowej do…

Już ponad trzydzieści lat literatura polska ma szczególne miejsce w działalności Wydawnictwa Borgis.
Wśród naszych Autorów z dumą wymieniamy Jadwigę Stańczakową – przyjaciółkę Mirona Białoszewskiego. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wydaliśmy m.in. dwutomowe dzieło tej wybitnej pisarki i poetki – „Dziennik we dwoje”. Książka posłużyła jako scenariusz do filmu o tym samym tytule z Krystyną Jandą w roli głównej.

W tamtym okresie nakładem Wydawnictwa Borgis ukazało się także wydanie encyklopedyczne „Historia muzyki: z muzyką przez wieki i kraje” Bogusława Śmiechowskiego – znanego pedagoga, autora prac poświęconych historii muzyki. Niezwykle interesującą pozycją był też zbiór fraszek „Hucklery historyczne” Janiny Pollakówny – aktorki, tłumaczki i autorki sztuk teatralnych, w latach międzywojennych związanej ze stolikiem Kwadrygi w kawiarni Instytutu Propagandy Sztuki. W książce znalazły się ilustracje wybitnego grafika i rysownika Szymona Kobylińskiego.

W pierwszej dekadzie naszej działalności wydawaliśmy także ogólnopolski kwartalnik „Ojczyzna-Polszczyzna”.

To tylko wybrane przykłady spośród wielu pozycji wydawniczych z wcześniejszego okresu naszej działalności.
Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na kilka nowszych, lecz równie interesujących publikacji.

W 2018 roku wydaliśmy unikalny zbiór reportaży „Nieznana Australia. Rzeczywistość przekracza fantazję” autorstwa Lucjana Wolanowskiego – pisarza, reportera, podróżnika, współpracownika „Przekroju” oraz pism „Poznaj Świat” i „Kontynenty”.

Pod koniec 2019 roku nakładem naszego wydawnictwa ukazała się książka autorstwa Agnieszki Jakubek „Niespełnieni” zawierająca ekskluzywne wywiady ze znanymi postaciami naszego życia społeczno-kulturalnego, w tym z Jurkiem Owsiakiem, Olgą Bończyk i Arturem Barcisiem. Ta wyjątkowa pozycja powstała w szczytnym celu nagłośnienia działalności Fundacji Orla Straż, pomagającej ofiarom terrorystów na Bliskim Wschodzie.

W roku 2020 wydaliśmy książkę Rafała Waliszewskiego „Dogonić wózkiem szczęście” opowiadającą o niezwykłej wrażliwości i problemach tabu ludzi niepełnosprawnych. Po „Historii patykiem pisanej” to już kolejne dzieło tego wyjątkowo utalentowanego autora, które ma głębokie przesłanie.
 
Nasza misja

Dziś priorytetem Wydawnictwa Borgis jest odkrywanie nowych talentów pisarskich. Z roku na rok wydajemy coraz więcej książek interesujących i perspektywicznych autorów. Mariusz Michalak, Barbara Gawlikowska-Mika, Krystyna Jarocka, Michał Długa, Agata Strzałka, Ewa Łokuciejewska, Poli Ann, Marta Bierca, Krzysztof Nachszon Lipa-Izdebski, Natalia Stelmach, Joanna Kobus-Cisowska, Krzysztof Michałowski, Katarzyna Przybyła, Anna Ryng, Jarek Słota, Anna Michałowicz, Krzysztof Domagała, Adam Granacki, Damir Senko Czarnawski, Karolina Dietrich, Andrzej Świdlicki. To tylko wybrane nazwiska, które zaistniały w świecie literatury, a my mamy ogromną satysfakcję, że dorzuciliśmy do tego swoją cegiełkę.

Rzecz jasna w tak krótkim opisie naszej działalności wydawniczej trudno odnieść się do dorobku wszystkich wyjątkowych twórców, którzy nam zaufali. Natomiast ich dzieła w formie tradycyjnej oraz e-booka są dostępne zarówno w naszej księgarni (ksiegarnia.borgis.pl), jak i w większości pozostałych, m.in. w Empiku, Bonito, Taniej Książce, Świecie Książki czy Gandalfie, oraz wielu bibliotekach, w tym Bibliotece Narodowej.

Wydawnictwo Borgis realizuje także wiele ciekawych projektów, jak m.in. „Poezja naszych dni” czy „Opowieści naszych dni”.